Rezultatele etapei a 8-a în Liga 1 la fotbal feminin. Politehnica Timișoara conduce clasamentul

Programul ”16”-imilor Cupei României la fotbal feminin. Politehnica Timișoara joacă în deplasare

Liga 1 la fotbal feminin a programat în acest weekend jocurile etapei 8, ultima înaintea pauzei competiționale cauzată de acțiunea lotului de senioare. Politehnica Timișoara conduce clasamentul, după ce bănățencele au câștigat la masa verde derby-ul cu Universitatea Cluj.

CSM Alexandria continuă forma bună din ultimele etape, iar cu victoria din această rundă, contra fetelor de la Galați, urcă până pe locul 4 în clasamentul Ligii 1.

Carmen București s-a impus categoric în jocul cu Vasas Femina, jucătoarea meciului fiind Bianca Sandu, autoare a unui hattrick.

Politehnica Timișoara și Universitatea Cluj și-au îndeplinit rolul de favorite și în această etapă, impunându-se fără probleme în partidele cu Fair Play București, respectiv FK Csikszereda.

S-au marcat 27 goluri în etapa cu numărul 8 din Liga 1 Feminin.

AS CS Carmen Bucureşti 1937 – ACS Vasas Femina FC 8-0
Au marcat: Bianca Sandu (3), Anei Maria Stanciu (2), Iuliana Obreja, Kara Rania Jouli, Androniki Michalopoulou

Politehnica Timișoara – AFC Fair Play Joc Cinstit București 6-0
Au marcat: Antonia Bratu, Clara Roșu, Anda Jivan, Teodora Meluță, Emilin Araujo, Anda Jivan

AS FC Universitatea Cluj – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0
Au marcat: Karolina Țabur , Mihaela Ciolacu , Adina Giurgiu

Politehnica Timișoara revine pe primul loc în clasament.

În topul clasamentului Ligii 1 s-a efectuat o rocadă după etapa 7, între Universitatea Cluj și Politehnica Timișoara, prima fiind sancționată de Comisia de Disciplină a FRF cu pierderea meciului direct la masa verde.

Deși Universitatea Cluj s-a impus cu 2-0 în derby-ul cu Politehnica Timișoara, formația clujeană a rămas fără cota de jucătoare junioare (2 junioare U19) necesară în teren conform regulamentului, din minutul 68 până în minutul 85.

Astfel, Comisia de Disciplină a FRF a sancționat clubul clujean cu pierderea meciului la masa verde (3-0).

Sursa:  Mediafax