Campionatul Mondial Qatar 2022: Programul meciurilor din faza grupelor

Campionatul Mondial Qatar 2022: Programul meciurilor din faza grupelor

Campionatul Mondial Qatar 2022: Programul meciurilor din faza grupelor.

Tragerea la sorți a grupelor Campionatului Mondial din Qatar a fost una cu rezultat echilibrat, niciuna din grupe nefiind încadrabilă la categoria „grupa morții”, ca în cazul altor ediții. Organizatorii au comunicat și programul meciurilor din grupe.

Cele mai aprige confruntări în faza grupelor vor avea loc între Spania și Germania, care fac parte din Grupa E, dar și între Franța și Danemarca, în Grupa D.

CITEȘTE ȘI: Inițiativă în premieră: terenuri sau săli de sport școlare, refăcute cu fonduri UE

Ultima echipă calificată în zona Europa va i stabilită în luna iunie, după ce FIFA a amânat pentru luna iunie meciul Scoţia – Ucraina, al cărei câștigătoare va întâlni, Ţara Galilor, învingătoarea urmând să ajungă la turneul final.

Costa Rica, ocupanta locului 4 în zona Concacaf (America de Sud), va disputa un baraj cu Noua Zeelandă, reprezentanta Oceaniei.

Peru, locul 5 în calificările sud-americane, va juca, în Qatar, în luna iunie, un meci de baraj cu câştigătoarea ultimei faze a calificărilor din Asia, dintre Australia și Emiratele Arabe Unite.

Programul fazei grupelor la campionatul mondial din Qatar 2022

Grupa A
Qatar – Ecuador, 21 noiembrie
Senegal – Olanda, 21 noiembrie
Qatar – Senegal, 25 noiembrie
Olanda – Ecuador, 25 noiembrie
Olanda – Qatar, 29 noiembrie
Ecuador – Senegal, 29 noiembrie

Grupa B
Anglia – Iran, 21 noiembrie
SUA – Țara Galilor vs Scoția / Ucraina, 21 noiembrie
Anglia – SUA, 25 noiembrie
Țara Galilor vs Scoția / Ucraina – Iran, 25 noiembrie
Țara Galilor vs Scoția / Ucraina – Anglia, 29 noiembrie
Iran – SUA, 29 noiembrie

Grupa C
Argentina – Arabia Saudită, 22 noiembrie
Mexic – Polonia, 22 noiembrie
Argentina – Mexic, 26 noiembrie
Polonia – Arabia Saudită, 26 noiembrie
Polonia – Argentina, 30 noiembrie
Arabia Saudită – Mexic, 30 noiembrie

Grupa D
Franța – Emiratele Arabe Unite / Australia – Peru, 22 noiembrie
Danemarca – Tunisia, 22 noiembrie
Franța – Danemarca, 26 noiembrie
Tunisia – Emiratele Arabe Unite / Australia – Peru, 26 noiembrie
Tunisia – Franța, 30 noiembrie
Emiratele Arabe Unite / Australia – Peru – Danemarca, 30 noiembrie

Grupa E
Spania – Costa Rica – Noua Zeelandă, 23 noiembrie
Germania – Japonia, 23 noiembrie
Spania – Germania, 27 noiembrie
Japonia – Costa Rica – Noua Zeelandă, 27 noiembrie
Japonia – Spania, 1 decembrie
Costa Rica – Noua Zeelandă – Germania, 1 decembrie

Grupa F
Belgia – Canada, 23 noiembrie
Maroc – Croația, 23 noiembrie
Belgia – Maroc, 27 noiembrie
Croația – Canada, 27 noiembrie
Croația – Belgia, 1 decembrie
Canada – Maroc, 1 decembrie

Grupa G
Brazilia – Serbia, 24 noiembrie
Elveția – Camerun, 24 noiembrie
Brazilia – Elveția, 28 noiembrie
Camerun – Serbia, 28 noiembrie
Camerun – Brazilia, 2 decembrie
Serbia – Elveția, 2 decembrie

Grupa H
Portugalia – Ghana, 24 noiembrie
Uruguay – Coreea de Sud, 24 noiembrie
Portugalia – Uruguay, 28 noiembrie
Coreea de Sud – Ghana, 28 noiembrie
Coreea de Sud – Portugalia, 2 decembrie
Ghana – Uruguay, 2 decembrie

(sursa: Mediafax)


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns