poli uta 4

Primul act din marea bătălie pentru ultimul loc rămas disponibil în ediţia 2017-2018 a Ligii I la fotbal s-a dat luni seară pe stadionul „Dan Păltinişanu”.

Timişorenii n-au rămas indiferenţi la şansa de a asista la o partidă cu marea rivală UTA şi şi-au îndreptat paşii în număr mare spre marele oval din sudul oraşului de pe Bega. Aproximativ 13.000 de spectatori au urmărit din tribune o primă repriză dominată autoritar de favoriţii în violet, cu două goluri şi multe ocazii mari la poarta lui Miron, dar şi la un act secund în care oaspeţii arădeni au marcat o dată, au beneficiat de avantajul unui jucător în plus pe teren, după eliminarea polistului Neagu, partida încheindu-se cu scorul de 2-1 pentru echipa timişoreană, care îşi poate reproşa că n-a tranşat deja soarta importantei confruntări cu alb-roşii de pe Mureş.

Putea fi cel puţin 5-0 la pauză, dar poliştii s-au întrecut în ratări.

Henrique (min. 22, reluare de la opt metri pe lângă Miron, după pasa lui Soljici), Cânu (min. 25, cu capul, după prelungirea lui Bocşan, centrarea venind de la Croitoru din lovitură liberă) şi, respectiv, Strătilă (min. 52, reluare simplă, pe lângă Curileac, din careu, după un fault nesancţionat la Curtuiuş asupra lui Bocşan) au marcat golurile întâlnirii de luni seară.

Bocşan a nimerit transversala în prelungiri, apoi Cânu a reluat în braţele lui Miron.

ACS Poli Timişoara: Curileac – Străuţ, Bocşan, Cânu, Neagu – Artean, Soljici – Bărbuţ (Mailat ’61), Croitoru, Doman (Şeroni ’68) – Popovici (Henrique ’15). Antrenor: Ionuţ Popa.

UTA Bătrâna Doamnă: Miron – Mevlan, Manea, Gligor, Burlă – Chindriş – Strătilă (Tănase ’63), Copil (Vâlceanu ’77), Muntean (Stahl ’46) – Curtuiuş, Petre. Antrenor: Laurenţiu Roşu.

Cartonaşe galbene: Doman ’42, Cânu ’51, Neagu ’59, ’65, Croitoru ’88 / Strătilă ’39, Chindriş ’64, Petre ’71, Manea ’90. Cartonaş roşu: Neagu ’65.

Arbitri: George Găman (la centru), Octavian Şovre, Mircea Orbuleţ (asistenţi). Observatori: Stan Prodan, Viorel Ilinca.

Returul va avea loc joi, de la ora 17,30, la Şiria.

One thought on “VIDEO! Violeţii, prea politicoşi cu Bătrâna Doamnă >> ACS Poli Timişoara – UTA 2-1 (2-0)! Golurile şi reacţii de după meci

1. Vad ca de faultul premergator golului marcat de UTA,nu se prea vorbeste.A fost un fault atat de evident incat se vedea si din avion.Rbitraj de toata jena!