Situația devine din ce în ce mai îngrijorătoare. Timișul a depășit rata de infectare de 6 la mia de locuitori. A depășit și Bucureștiul!

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.267 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba17316603,40
2.Arad19322862,95
3.Argeș22709711,73
4.Bacău221741171,67
5.Bihor23597982,56
6.Bistrița-Năsăud9678521,89
7.Botoșani12014471,62
8.Brașov364811414,49
9.Brăila10861562,32
10.Buzău10290391,13
11.Caraș-Severin9044331,53
12.Călărași8378731,81
13.Cluj452862624,22
14.Constanța358432143,49
15.Covasna6506591,66
16.Dâmbovița19607842,52
17.Dolj222221602,45
18.Galați22459922,17
19.Giurgiu9020882,87
20.Gorj8169382,30
21.Harghita6732201,06
22.Hunedoara183811394,25
23.Ialomița8968301,90
24.Iași367031772,16
25.Ilfov361132946,66
26.Maramureș18778422,17
27.Mehedinți6782361,90
28.Mureș19401801,78
29.Neamț15628591,93
30.Olt12357291,45
31.Prahova289661111,53
32.Satu Mare11204312,30
33.Sălaj9199673,23
34.Sibiu220521312,83
35.Suceava22287341,04
36.Teleorman10958461,98
37.Timiș461193176,01
38.Tulcea6950371,50
39.Vaslui14071491,39
40.Vâlcea13454442,54
41.Vrancea8968251,22
42.Mun. București14774717555,33
43.Cazuri noi nealocate pe județe4321*-1156 
 TOTAL897.1154.267 

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.