Simona Halep, victorie fabuloasă la Wimbledon! Va juca finala cu Serena Williams

simona halep 3

Simona Halep (7 WTA) a obţinut, joi, calificarea în finala de la Wimbledon, după ce a trecut în două seturi de ucraineanca Elina Svitolina (8 WTA), scor 6-1, 6-3.

Halep a avut parte de un start de meci dificil, primele două game-uri terminându-se după 20 de minute. Românca a preluat controlul jocului şi s-a impus la 1, după 44 de minute.

În setul al doilea, diferenţa s-a făcut la scorul de 3-3, când Simona Halep a reuşit să câştige pe serviciul adversarei. Românca s-a desprins apoi şi a închis jocul după o oră şi 12 minute, potrivit Mediafax.

Astfel, Simona Halep s-a calificat în finală la Wimbledon, acesta fiind cel mai bun rezultat din carieră la All England Club, după ce, în 2014, ajunsese până în semifinale.

În ultimul act la ediţia din acest an de la Wimbledon, Simona Halep o va înfrunta pe Serena Williams (10 WTA). Finala se va juca sâmbătă, la o oră ce va fi anunţată ulterior.