Simona Halep este numărul 1 Mondial. Final de meci cu Jelena Ostapenko 6-2, 5-4 în semifinalele turneului din Beijing

simona halep

Simona Halep, aflată în prezent pe poziţia a doua WTA, va urca pe primul loc în clasamentul mondial dacă o va învinge pe jucătoarea letonă Jelena Ostapenko, în semifinalele turneului Premier Mandatory de la Beijing.

10:56 Ostapenko nu are nimic de pierdut şi face imediat re-break, profitând puţin şi de primele momente de pasivitate ale Simonei, 3-3. Letona îşi face apoi şi serviciul şi trece din nou la conducere în setul doi, 3-4. Cursul jocului s-a schimbat brusc!

10:51 Simona face break: 3-2! Românca i-a trimis adversarei câteva mingi pe care nu le-a putut ataca şi face un pas uriaş către victorie. Totul depinde acum ce face Simona la serviciu, armă care i-a mers foarte bine şi azi. Până acum i-a oferit adversarei doar o şansă de break.

10:41 Simona a făcut un joc solid până acum, iar acest lucru se observă şi după statistică. În primul set a comis numai 3 greşeli neforţate, faţă de 20 ale adversarei.
10:34 Set, Simona Halep! Românca încheie primul act în stil de mare campioană, aşa cum a început şi semifinala, cu un game la zero, de această dată pe propriul serviciu: 6-2. Setul a durat 38 de minute, iar în unele momente bătălia a fost totală.

10:30 Simona, pas uriaş făcut pentru câştigarea primului set, după ce a realizat al doilea break: 5-2. Game-ul şapte a fost unul maraton, de peste 10 minute, şi a avut de toate, două duble greşeli ale letonei, lovituri sectaculoase, schimburi de un nivel foarte ridicat. Cel mai frumos punct a fost realizat de Simona, care a lovit năpucitor în lung de linie cu forehand-ul. Halep a fructificat a patra şansă de break în game.

10:19 Meciul se complică puţin. Ostapenko evoluează fără complexe şi riscă aproape la orice lovitură. Letona şi-a creat şi prima şansă de break, dar Simona a anulat-o, iar în cele din urmă s-a impus în cel mai lung game al partidei de până acum. 4-2

10:10 Nivelul de joc creşte de la un minut la altul. Simona face 3-1, după ce a câştigat şi un rally de 22 de mingi.

10:05 Ostapenko sparge gheaţa cu un serviciu neobişnuit de bun, dar arma numărul 1 este faptul că atacă foarte repede minge la retur şi încearcă să scurteze schimburile de mingi.

10:01 Simona începe foarte bine şi la serviciu. Numărul 2 mondial încheie game-ul secund cu doi aşi şi se desprinde încă după primele minute de joc. 2-0
09:58 Simona începe în forţă semifinala, cu un break la zero. Românca este destul de concentrată şi pare că nu lasă nimic la voia întâmplării după primele schimburi.

09:35 Semifinala Halep – Ostapenko întârzie câteva minute. Jocul va începe după meciul de dublu Babos / Hlavackova – Makarova / Vesnina, care a ajuns într-un super-tiebreak.