SCM Politehnica, victorie importantă în Liga Zimbrilor

Handbaliștii alb-violeți primesc vizita ultimei clasate, sâmbătă, în "Olimpia"

SCM Politehnica, victorie importantă în Liga Zimbrilor. Handbaliştii alb-violeţi s-au impus sâmbătă pe terenul penultimei clasate, CSM Odorheiu Secuiesc, după un meci echilibrat.

Sângele rece şi precizia mai mare la finalizare au înclinat soarta partidei în favoarea echipei SCM Politehnica Timişoara, scor 28-25 (15-15).

Baican a deschis scorul, dar apoi gazdele – la care evoluează ex-poliştii Aron Dedu şi Vuk Milosevici – au fost eficiente în ofensivă şi au trecut în avantaj: 5-3. După odihnă, formaţia din Odorheiu Secuiesc a mai condus o singură dată (20-19, în minutul 41), însă desprinderea s-a produs abia în ultimele zece minute. Sadoveac, cu o „dublă”, a dus scorul de la 22-22 la 24-22, iar mai târziu, pe pătrundere, Fenici a urcat ecartul la 26-23, diferenţă care s-a păstrat până la final.

Marcatorii din acest meci ai echipei SCM Politehnica Timişoara au fost următorii: Marjanovici – 9 goluri (din 10 aruncări, 4 goluri de la 7 metri), Sadoveac – 9g, Baican – 4g, Fenici – 3g, Cîmpan – 2g, Trif – 1g.

Portarul Lazăr a avut 15 intervenţii reuşite din 40 de aruncări, reuşind să apere toate aruncările de la 7 metri ale adversarilor.

De la gruparea bănăţeană a lipsit Sabin Ignat, accidentat. Într-o altă partidă din zona locurilor de baraj: CSU Suceava – CSM Vaslui 30-30.

În urma acestor rezultate, SCM Politehnica Timişoara trece şi peste echipa din Suceava, urcând pe locul al zecelea, în afara zonei de baraj, cu 19 puncte. A fost cel de-al treilea meci consecutiv cu victorie pentru alb-violeţi – două în campionat şi una în Cupa României.

În etapa viitoare, SCM Politehnica va juca sâmbătă, la sala „Constantin Jude”, cu CSM Focşani.