Povestea tristă a tatălui și fiului găsiți morți în pat, într-o comună din vestul țării

Povestea tristă a tatălui și fiului găsiți morți în pat, într-o comună din vestul țării

Povestea tristă a tatălui și fiului găsiți morți în pat, într-o comună din vestul țării.

Doi bărbați, tată și fiu, în vârstă de 84, respectiv 56 de ani, au fost găsiți decedați, unul lângă celălalt, în pat, într-o casă din comuna arădeană Almaș.

În spatele morții lor, care nu ridică suspiciuni autorităților, există o poveste. O poveste tristă.

Este povestea unei familii înstărite, poate una dintre cele mai înstărite din comuna Almaș.

CITEȘTE ȘI: Transplant de cord: Un pacient din vestul țării a primit inima unui tânăr de 39 de ani

Este povestea unei familii – mamă, tată și fiu – care deținea 50 de hectare de pământ și mai multe tractoare.

Fiul, fiind singurul copil al celor doi, trebuia să se însoare și să aibă urmași care să moștenească pământurile.

Însă, oamenii locului ne-au spus că niciuna dintre fetele pe care tânărul – pe atunci – le aducea acasă nu era destul de „bună”, părinții dorind pentru fiul lor o fată cel puțin la fel de înstărită.

Așa că nu a fost să fie, iar tânărul a rămas singur. Mama acestuia a decedat în anul 2007, iar după această dată, totul a luat-o la vale. Tatăl s-a îmbolnăvit, iar fiul a căzut în patima alcoolului.

Nu a putut scăpa de ea și nici nu a avut cum din moment ce dimineața, în loc de mic dejun, fiul mergea la birtul din comună unde bea, iar după masa, în jurul orei 14:00, revenea la același birt, pentru aceeași „tratație”.

Pământurile pe care le deținea familia nu au mai fost lucrate de ani de zile, casa în care locuiau nu a mai fost îngrijită, iar acest lucru s-a văzut și în aspectul exterior al bărbatului de 56 de ani.

Miercuri seara, mai multe vecine îngrijorate de faptul că nu l-au văzut pe bărbat de aproximativ trei zile au decis să-l anunțe pe primar și împreună să încerce să dea de cei doi bărbați, tatăl – în vârstă de 84 de ani – și fiul – de 56 de ani.

Au bătut la ușă, au insistat, însă nu le-a deschis nimeni.

„M-au sunat vecinele celor doi bărbați și mi-au spus că nu-l mai văzuseră pe fiu cam de trei zile și că sunt îngrijorate. M-am dus acasă la cei doi și împreună cu vecinele am bătut la poartă, i-am strigat, dar nu a venit nimeni la ușă.

Atunci am alertat autoritățile pentru că era clar că ceva nu e bine”, ne-a spus primarul comunei Almaș, Aurel Costea.

După ce autorităţile au intrat în casă, tatăl și fiul au fost găsiți decedați într-un pat, unul lângă celălalt. Se pare că tatăl era decedat de mai multe zile, el suferind un atac de cord, iar fiul de aproximativ trei zile, în urma unei ciroze pe fond alcoolic.

Nu sunt suspiciuni cu privire la cauzele morții celor doi.

Foto: arhivă

aradon


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *