(VIDEO) Poli Timişoara, baraj cu UTA pentru menţinerea în Liga 1!

Ionut Popa 4

Pandurii Târgu Jiu a retrogradat în Liga a II-a, în timp ce ACS Poli Timișoara va juca un baraj de menținere în Liga I de fotbal, după meciurile din etapa a 14-a a fazei play-out, ultima a sezonului.

Pandurii a fost învinsă în prelungiri de FC Botoșani cu scorul de 2-1, într-un final dramatic, cu cele trei goluri marcate începând cu minutul 88. ACS Poli Timișoara a obținut o remiză salvatoare la Mediaș, 2-2, după ce Gaz Metan a condus cu 2-0.

Concordia s-a salvat de la retrogradare grație unei victorii cu 1-0 la Pitești, cu FC Voluntari.

Pandurii ia drumul ligii secunde, alături de ASA Târgu Mureș, în timp ce ACS Poli Timișoara va juca un baraj pentru Liga I cu ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad, echipă clasată pe locul al treilea în liga a doua. Au promovat direct Juventus București și ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.

Pandurii și Poli au terminat la egalitate de puncte (27), dar Poli a avut avantaj prin prisma faptului că Pandurii a beneficiat de rotunjirea punctajului după sezonul regulat, timișorenii având și bilanțul meciurilor directe din play-out mai bun (3-1 și 0-1).

În meciul dintre FC Botoșani și Pandurii, gorjenii au avut două ocazii de gol în prima repriză, prin Sergiu Negruț (15) și Paul Păcurar (43), la ultimul meci al antrenorului Leo Grozavu pe banca tehnică a moldovenilor.

După pauză, Golofca a avut o mare șansă de gol, dar portarul Laurențiu Popescu s-a opus (49). Golofca a fost cel care a deschis scorul, la o fază tratată cu lejeritate de apărarea oaspeților (88). Pandurii s-a aruncat în atac și a reușit egalarea prin Florin Ilie (90+1). În cele din urmă, FC Botoșani a obținut victoria prin golul marcat de Lorand Fulop, lăsat liber în careu (90+4). Gazdele au terminat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Mihai Roman (90+5).

La Mediaș, Gaz Metan conducea cu 2-0 în minutul 25, după ”dubla” lui Eric (13, 24), primul din lovitură liberă și al doilea pe contraatac. Gazdele au mai ratat ocazii de gol, prin Alexandru Buziuc (28) și Alexandru Munteanu (35), dar Poli a reușit să revină în meci și să reducă din diferență prin Alexandru Popovici (38). Gaz Metan a ratat în final al treilea gol, prin Munteanu (44).

În repriza secundă, Bogdan Străuț a ratat în min. 72, din poziție favorabilă, iar Poli a reușit egalarea în min. 81, când Sebastian Mailat a înscris, după o eroare a fundașului Akaki Hubutia.

La Pitești, Concordia Chiajna s-a impus cu 1-0 în fața formației FC Voluntari, prin golul marcat de Răzvan Grădinaru (6). Concordia a cerut gol la o fază în min. 9, când ”vulturii” au trimis spre poartă, iar portarul Dragoș Balauru a respins de pe linia porții. Concordia a mai avut o șansă mare prin Marius Pena (43), dar și Doru Popadiuc (59), de la FC Voluntari, a ratat singur cu portarul.

Sursa: agerpres.ro

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

One thought on “(VIDEO) Poli Timişoara, baraj cu UTA pentru menţinerea în Liga 1!