Piloţii de la Pro Timiş vor tura motoarele în weekend

roata raliu

ACS Pro Timiş va fi reprezentată de doi piloţi la competiţiile automobilistice organizate în acest weekend sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Alexandru Marius Ciolac va lua startul în etapa cu numărul trei a Campionatului Naţional de Drag, programată pe durata a două zile, sâmbătă şi duminică, pe aeroportul din Arad.

El s-a înscris la clasa Profi1 (P1) şi va concura pe o Honda Civic 1.6 Turbo.

Favorit la cucerirea titlului naţional, Ciolac s-a impus în runda inaugurală, desfăşurată tot la Arad, dar nu a fost prezent la a doua, de la Ianca (judeţul Brăila).

Competiţiile de drag constau în accelerarea pe o distanţă de 400 de metri, iar FRAS organizează în premieră un campionat naţional rezervat acestui gen automobilistic.

Mircea Samuil, un alt pilot legitimat la Pro Timiş, este deja prezent la Sibiu pentru etapa a cincea din Rally 2.

Din echipaj mai face parte, în calitate de copilot, Romain Gilles, de la EP Racing Team.

Cei doi vor concura pe un Audi A4 TDI la clasa A2, cea a maşinilor cu puterea cilindrică mai mare de 1.600 cmc şi fără omologare.

Ei au lipsit de la o singură rundă în acest an, cea de la Bacău.

La Raliul Argeşului au încheiat pe locul al patrulea la A2 şi pe şase la general, la Raliul Aradului au obţinut prima poziţie la A2 şi au fost pe patru la general, iar la Raliul Harghitei au terminat pe doi atât la A2, cât şi la general.