Mirel Dragoste, principalul marcator al naţionalei în Israel

Mirel Dragoste Romania

România a pierdut şi al doilea meci din preliminariile FIBA EuroBasket 2021, 63-87 (12-16, 26-27, 18-22, 7-22), luni seară, cu Israel, partidă desfăşurată la Tel Aviv.

Jucătorii Bogdan Popa şi Mirel Dragoste, legitimaţi la Baschet SCM Timişoara, au evoluat şi de această dată.

Popa, aflat în formula de start, a încheiat meciul cu două puncte, patru recuperări şi o pasă decisivă în cele 20 de minute şi 33 de secunde petrecute pe parchet.

Dragoste, venit de pe bancă, a pus pe tabelă 11 puncte, adăugând o recuperare în cele aproape 22 de minute primite de la selecţionerul Tudor Costescu. Mirel a fost cel mai bun marcator al reprezentativei ţării noastre, având 2/2 de la linia de libere, 3/6 la aruncările de la semi-distanţă şi 1/3 din spatele semicercului.

Baschet SCM Timişoara a mai fost reprezentată la naţională de antrenorul secund Nenad Markovici.

Polonia a produs duminică o mare surpriză, prin victoria cu 80-69 în faţa Spaniei, în deplasare. Israel ocupă primul loc, cu patru puncte, urmată de Polonia, cu trei puncte, Spania, tot cu trei puncte, şi România, cu două puncte.

Următoarele meciuri, România – Polonia şi Israel – Spania, vor avea loc pe 27 noiembrie.