Medalii la floretă pentru CSU Politehnica Timișoara! Felix Dogariu, în vârstă de 15 ani, a câștigat concursul destinat cadeților (U17)

Sportivii de la CSU Politehnica Timișoara au fost printre cei care s-au remarcat, recent, la Cupa României de floretă rezervată juniorilor și cadeților. Felix Dogariu, în vârstă de 15 ani, a câștigat concursul destinat cadeților (U17), după o finală cu Victor Baciu de la CSM Cluj, câștigată cu scorul de 15-9.

Pe locul al treilea s-a clasat Mihnea Robănescu, tot de la CSU Politehnica Timișoara.

Miruna Husu a câștigat medalia de bronz în cadrul competiției feminine. La aceeași categorie, Domitrița Josan s-a clasat pe poziția a șasea.

În cadrul competiției destinată juniorilor (U20), Ingrind Miti Bikfalvi s-a clasat pe locul al optulea. Tot la juniori, la masculin, în ciuda faptului că are doar 15 ani, Felix Dogariu a ajuns până pe poziția a șaptea, concurând în fața unor sportivi mult mai mari decât el.

„Ne-am prezentat foarte bine la cadeți, iar la categoria destinată juniorilor mai avem de lucrat. Suntem destul de tineri pentru categoria U20, majoritatea sportivilor au între 15 și 17 ani. Nu avem niciun junior plin, cel mai mare are 17 ani, primul an de juniori și, totuși, a prins o finală de opt”, a spus Livius Buzan, coordonatorul secției de scrimă de la CSU Politehnica Timișoara.

Clubul alb-violet a avut șase sportivi la aceste competiții. La feminin au concurat Miruna Husu, Karina Tal, Dumitrița Josan și Ingrid Miti Bikfalvi, iar la masculin – Felix Dogariu și Mihnea Robănescu.

CITEŞTE ŞI: Jasmina Ciocoiu, trei titluri de vicecampioană europeană!