Djokovic îl învinge pe Kyrgios și obține al șaptelea titlu la Wimbledon

Novak Djokovic va juca pentru Serbia în Cupa Davis

Novak Djokovic a făcut duminică o demonstrație de tenis pentru a se impune cu 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(3) în finala împotriva lui Nick Kyrgios de la Wimbledon, și pentru a obține al patrulea său titlu consecutiv pe iarba Grand Slam-ului londonez.

După ce câteva lovituri sclipitoare ale lui Kyrgios i-au adus victoria australianului în primul set de pe Arena Centrală, Djokovic și-a găsit ritmul la retur pentru a prelua conducerea.

Capul de serie numărul unu a făcut break în momente importante, atât în setul al doilea, cât și în setul al treilea, pentru ca apoi să se impună fără emoții în tie-break-ul din setul al patrulea, pecetluind victoria și extindându-și seria de victorii la Wimbledon la 28 de meciuri.

Cu al șaptelea triumf al său la Londra, Djokovic îl egalează pe legendarul american Pete Sampras în ceea ce privește numărul de trofee de simplu câștigate la All England Lawn Tennis Club.

Djokovic, în vârstă de 35 de ani, se află acum la doar un singur titlu în urma recordului lui Roger Federer, care a câștigat opt turnee la Wimbledon, și la un titlu de Grand Slam în urma recordului lui Rafael Nadal, care a câștigat 22 de titluri majore.

A fost prima victorie a lui Djokovic din circuit, din trei încercări, împotriva lui Kyrgios, care nu depășise înainte niciodată sferturile de finală la un Grand Slam.

În ciuda momentelor frecvente de strălucire din partea unuia dintre cei mai mari showmeni din circuitul ATP, Kyrgios nu a putut rezista presiunii neîncetate a loviturilor lui Djokovic.

Kyrgios, în vârstă de 27 de ani, și-a etalat în mod frecvent varietatea loviturilor. El a reușit un as cu al doilea serviciu, de peste 200 km pe oră și a executat un serviciu sub braț, de jos, în primul său game de serviciu, având și alte lovituri neobișnuite de-a lungul meciului, printre care și un lung de linie cu mare efect, ce inițial a părut să iasă mult înafară, dar care a căzut apoi exact pe colțul terenului.

Kyrgios nu a ratat nici ocazia de a provoca mici controverse și dispute cu arbitrul de scaun, cerându-i acestuia să dea afară din arenă o spectatoare despre care a susținut că îl deranjează, fiind, după opinia australianului, în stare de ebrietate.

Obișnuit să gestioneze momentele de mare presiune în finalele de Grand Slam, Djokovic a și-a păstrat cumpătul în tie-break-ul setului al patrulea și s-a impus pentru a șaptea oară la Wimbledon, performanță pentru care va fi recompensat cu 2.320.000 euro, în timp ce Kyrgios va primi 1.218.00 euro, conform Mediafax.