O nouă victorie! David Popovici, aur la 100 de metri liber

David Popovici a câştigat medalia de argint în proba de 200 metri liber la CM de Nataţie în bazin scurt

O nouă victorie! David Popovici, aur la 100 de metri liber. Sportivul nostru a reușit timpul de 47:69 în finala Campionatului European de Juniori de la Otopeni.

Podiumul a fost complet de englezul Jacob Whittle (48:65) și cipriotul Nikolas Antoniou (49:67).

David Popovici a câștigat duminică seara a 4-a medalie de aur la Campionatul European de Înot pentru Juniori de la Otopeni. Înotătorul român s-a clasat primul în proba de 100 m liber, completându-și colecția de medalii de aur, după cea de la 50 m și 200 m liber individual și ștafetă 4×100 m liber.

Pentru David Popovici urmează participarea la Campionatul Mondial de Înot pentru Juniori de la Lima, Peru, la începutul lunii septembrie.