Bilanţ COVID-19, 3 mai. Cele mai puține noi cazuri de coronavirus din ultimele luni, care este situația în județul Timiș

Până astăzi, 3 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.058.337 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 997.749 de pacienți au fost declarați vindecați.

CITEȘTE ȘI: Buget-record într-o comună de lângă Timișoara

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 682 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20577201,94
2.Arad23285181,60
3.Argeș2656311,27
4.Bacău25702200,92
5.Bihor28462351,84
6.Bistrița-Năsăud11610101,22
7.Botoșani1389680,73
8.Brașov42904201,54
9.Brăila13000101,23
10.Buzău12257100,91
11.Caraș-Severin1096641,74
12.Călărași985530,90
13.Cluj56160102,17
14.Constanța42261401,40
15.Covasna826411,65
16.Dâmbovița22161170,84
17.Dolj26141561,02
18.Galați2696401,29
19.Giurgiu10817130,95
20.Gorj911260,36
21.Harghita7975141,11
22.Hunedoara22461101,43
23.Ialomița10597101,02
24.Iași41714150,89
25.Ilfov44360292,32
26.Maramureș2012280,46
27.Mehedinți808781,03
28.Mureș23361241,64
29.Neamț18383261,01
30.Olt1426730,92
31.Prahova34039391,62
32.Satu Mare1281240,75
33.Sălaj1071041,45
34.Sibiu25817451,68
35.Suceava23847220,38
36.Teleorman1337631,36
37.Timiș53481191,73
38.Tulcea821260,91
39.Vaslui1573470,53
40.Vâlcea16074141,24
41.Vrancea1040850,88
42.Mun. București1805292402,42
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1014*

-175 
 TOTAL1.058.337682 

Situația epidemiologică, la nivelul județului Timiș, în contextul pandemiei COVID-19, se prezintă astfel:

Numărul de anchete epidemiologice efectuate in ultimele 24 de ore : 6 . Menționăm că la aceasta dată 8 focare sunt active și se află în supraveghere epidemiologică.

FIRMA PRIVATĂ UTVIN – 37 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CENTRUL DE CARANTINARE de la Liceul “Dimitrie Leonida” TIMIȘOARA– 21 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CASĂ DE TIP FAMILIAL”SFÂNTUL IOAN” NĂDRAG – 8 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE GHIRODA – 24 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
FIRMA PRIVATĂ LUGOJ –7 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
CĂMIN PRIVAT PENTRU PERSOANE VÂRSTNICE TIMIȘOARA – 32 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
COMPLEXUL DE SERVICII “SF. FRANCISC” TIMIȘOARA – 4 cazuri confirmate – Focar în supraveghere
PRIMĂRIA COMUNEI CENEI– 4 cazuri confirmate – Focar în supraveghere

Numărul de persoane confirmate COVID-19 în ultimele 24 de ore: 19

Numărul de persoane confirmate COVID-19 în ultimele 24 de ore pe localităti:

NR. CRT.LOCALITATE INFECTARENUMĂR POZITIVI
1Becicherecu mic2
2Deta2
3Giroc1
4Jebel1
5Livezile1
6Jebel1
7Lugoj2
8Nădrag1
9Pișchia1
10Timișoara5
11Șag2

 

Număr de teste 148, din care 123 teste rapide

În această dimineață, numărul total de persoane internate confirmate COVID-19: 226

Număr persoane internate la ATI : 58

Numărul de cadre medicale confirmate COVID-19 in ultimele 24 de ore: 0

Număr de decese în ultimele 24 de ore: 6

Număr total de decese: 1220

0 Comments

No Comment.