Apostol, pe podium la Campionatul European

O nouă medalie la nivel continental obţinută de un luptător al Clubului Sportiv Heracle. Nichita Apostol a urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului de premiere la Campionatul European U15, competiţie ce s-a desfăşurat zilele trecute la Kaposvar, în Ungaria.

Luptătorul moldovean, care se antrenează la centrul de pregătire din Ghiroda sub comanda lui Roman Zgardan, a cucerit bronzul la categoria de greutate 75 de kilograme, reuşind să-l învingă în finala mică prin tuş, pe Rihad Ibrahimli (Azerbaidjan). Anterior, el a obţinut trei victorii, trecând, în ordine, de Lovre Strika (calificări), Ivan Mantalau (optimi) şi Aleksan Shaljyan (sferturi).

Singurul care l-a învins – în semifinale – a fost Luka Martiashvili (Georgia), cel care avea să cucerească medalia de aur.

La categoria 75 de kilograme, Republica Moldova a mai cucerit o medalie prin Kyrylo Kon. Mai jos, la categoria 52 de kilograme, Victor Postica, care activează la Clubul Sportiv Heracle, a fost învins în recalificări de Kiryl Vasko, acesta din urmă având să se claseze pe poziţia a treia, după ce în meciul pentru bronz l-a învins pe bulgarul Zhivko Valeriev Hinkov.

La categoria 38 de kilograme, Leonidas Zabrian, debutant la acest nivel de performanţă, a încheiat Campionatul European de Lupte U15 pe locul al cincilea, înclinându-se în finala mică în faţa lui Mukhammad Abdulmuslimov.

La Kaspovar a fost prezent şi antrenorul Roman Zgardan, în calitate de arbitru al federaţiei internaţionale de lupte – United World Wrestling.