Alexandru Krepelka, campion naţional pentru al doilea an consecutiv la „Coastă”

Alexandru Krepelka

Alexandru Krepelka s-a impus şi în etapa de la Rânca a Campionatului Naţional de Viteză în Coastă şi a devenit, pentru al doilea an consecutiv, campionul clasei N1 din cadrul puternicei întreceri pe patru roţi organizată de Federaţia Română de Automobilism Sportiv.

La „Cupa Gorjului – Acasă la Brâncuşi”, pilotul timişorean, aflat la volanul unei Honda Civic, l-a devansat cu peste 28 de secunde pe următorul clasat, Alexandru Popescu (Citroen Saxo).

Pe locul al treilea s-a clasat Victor Supuran (Dacia Sandero).

Liderul echipei CS Krepelka Motorsport a obţinut cel mai bun timp şi în antrenamentele cronometrate de sâmbătă.

El a câştigat şase dintre cele şapte runde desfăşurate până în prezent şi a strâns 181 de puncte, cu 68 mai mult decât Costin Popescu, principalul său urmăritor, nemaiputând fi ajuns în clasamentul clasei N1 cu două etape rămase până la final.

„Mulţumim Consiliului Judeţean Timiş şi partenerilor noştri privaţi Mirko Peroni, Horaţiu Haţegan, Dan Lazăr, Leonard Hantig şi Cristian Rus, care ne susţin în proiectele sportive pe care le derulăm”, ne-a declarat Alexandru Krepelka.