Ionut Popa 4

Elevii lui Ionuţ Popa au fost la 15 minute distanţă de un succes care le-ar fi adus trei puncte preţioase în clasamentul fazei play-out a Ligii I, dar au încheiat la egalitate, scor 1-1, luni, pe stadionul „Dan Păltinişanu”, cu FC Botoşani, o fostă participantă în cupele europene, pe care au condus-o din finalul primei reprize.

Adversara din nord-estul ţării a practicat un fotbal modest până la intrarea lui Lorand Fulop, mijlocaş care a limpezit jocul ofensiv al trupei pregătite de Leo Grozavu.

Bănăţenii au deschis scorul în minutul 39 prin Gabriel Cânu – reluare cu capul dintr-un corner bătut de croatul Josip Fucek, revenit pe teren după o accidentare şi folosit în primele minute în banda dreaptă, unde a fost mutat apoi Mailat.

Moldovenii, cu doi foşti polişti printre titulari, mijlocaşul Alin Cârstocea şi atacantul Robert Elek, au încercat să-l surprindă pe Cătălin Straton cu şuturi de la distanţă, însă nici unul nu i-a pus mari probleme portarului grupării de pe Bega.

Cea mai bună decizie luată de Leo Grozavu în această partidă a fost introducerea lui Lucian Fulop. În minutul 75, acesta l-a găsit excelent, la 16 metri de poartă, pe Cătălin Golofca, care a pătruns în suprafaţa de pedeapsă dintre fundaşii centrali timişoreni şi a egalat situaţia pe tabelă cu un şut plasat.

FC Botoşani putea pleca acasă cu toate cele trei puncte puse în joc, Unguruşan (min. 86) şi Popovici (min. 90) ratând două ocazii mari. Formaţia lui Ionuţ Popa a legat, luni, al cincilea meci fără înfrângere în Liga I şi s-a îndepărtat la cinci lungimi de zona „fierbinte” a ierarhiei.

ACS Poli Timişoara: Straton – Neagu, Cânu, Scutaru (Şeroni ’72), Novak – Artean, Soljici – Mailat, Croitoru, Fucek (Drăghici ’79) – Popovici (Henrique ’61). Rezerve neutilizate: Curileac, Bârnoi, Bocşan, Ignea. Antrenor: Ionuţ Popa.

FC Botoşani: Cobrea – Miron, Tincu, Burcă – Unguruşan, Bordeianu (L. Fulop ’72), Cârstocea, Popovici – Golofca, Elek (Juncănaru ’46), Herghelegiu (Kuku ’66). Rezerve neutilizate: Albuţ, L. Buş, Patache, Plămadă. Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Neagu ‘3, Croitoru ’31 / Juncănaru ’51, Golofca ’59, Cârstocea ’89. Arbitru: Marcel Bârsan.

One thought on “VIDEO! Alb-violeţii, greu de ucis în campionat >> ACS Poli Timişoara – FC Botoşani 1-1 (1-0)

1. cate odata e bine sa te multumesti si cu mai putin ,sa nu uitam ca 4 din 6 puncte au fost a noastre . Pana la venirea lui Popa nost moldovenii ne cam dadeau cu terenu in cap si la ei si la noi ,vorba lui Ionut .Asa ca, sa ne uitam inainte,sa strangem din dinti si sa mai aducem puncte.