A încetat din viață antrenorul emerit Emil Vanea

emil vanea

În cursul zilei de luni, 10 februarie 2019, a încetat din viață antrenorul emerit Emil Vanea, cel ce a adus cu echipa de lupte libere a CSM Lugoj, zece titluri de campioană națională.

CITEȘTE ȘI: Apocalipsa multinaționalelor din vestul țării: Fabricile se închid sau se mută în alte ţări! Mii de oameni vor rămâne șomeri

Răpus de o boală necruțătoare cu câteva zile înainte de a împlini vârsta de 65 de ani, Emil Vanea a fost un profesionist desăvârșit care a făcut cinste municipiului Lugoj și întregii mișcări sportive lugojene.

După ce el însuși a practicat acest sport a devenit un descoperitor de talente pe care de-a lungul anilor le-a șlefuit și sportivii săi au obținut rezultate remarcabile.

CITEȘTE ȘI: Preţurile apartamentelor, pe cartiere, la Timișoara

Cu cele zece titluri de campioană națională obținute de echipa pe care a antrenat-o Emil Vanea a fost cel mai titrat antrenor român de lupte libere. Pentru aceste performanțe deosebite a primit titlul de antrenor emerit.

Cu modestie, seriozitate și dârzenie a format și îndrumat de-a lungul anilor un număr mare de sportivi cărora le-a insuflat spiritul de învingător și faptul că doar munca asiduă și tenace duce la performanțe sportive deosebite.

În ciuda bolii necruțătoare antrenorul emerit Emil Vanea a fost preocupat până în ultimul timp de problemele secției de lupte libere a clubului pe care l-a slujit cu onestitate și devotament.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *