33,47% promovabilitatea în Timiș a candidaților în cea de-a doua sesiune de bacalaureat, după contestații

33,47% promovabilitatea în Timiș a candidaților în cea de-a doua sesiune de bacalaureat, după contestații

La nivelul județului Timiș, procentul de promovabilitate a candidaților (promoția curentă și promoțiile anterioare) care au susținut probele scrise ale celei de-a doua sesiuni de bacalaureat din acest an, după contestații, a crescut cu aproape 3 procente.

Probele scrise au fost susținute de 974 de candidați (585 ai promoției curente), dintre care 431 au depus contestații.

În urma recorectării lucrărilor, procentul candidaților care au promovat examenul a crescut de la 30,70% la 33,47%.

Au rămas nemodificate 24 de note, 179 note au fost mai mici decât cele inițiale, iar 228 de note – mai mari.

Pentru promoția curentă a existat o creștere a promovabilității cu 3,42%, iar pentru candidații din promoțiile anterioare, o creștere de 1,80%.

CITEŞTE ŞI: Pas important pentru Varianta de ocolire Timişoara Vest. A fost publicat în Monitorul Oficial!


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *