Ucraina s-a calificat la Euro 2024 cu o victorie în fața Islandei și va juca în grupă cu România.

Echipa națională de fotbal a Ucrainei s-a calificat marți la turneul final al Euro 2024.

Ucrainienii au învins Islanda la Wrocław (Polonia) cu 2-1 (0-1), într-una din cele trei finale ale play off-ului de baraj care au decis ultimele calificate. Ucraina va juca la Euro în grupă cu România.

Viktor Tsygankov (54) și Mykhailo Mudryk (84) au răsturnat situația pe tabela de marcaj, după ce Ucraina a fost condusă la pauză cu 0-1.

Cei doi au marcat marcat golurile victoriei în repriza secundă, îndeplinind misiunea de calificare a țării măcinate de război, motiv pentru care a fost nevoită să joace meciuri „acasă” în Slovacia, Cehia, Germania și Polonia.

Albert Gudmundsson a adus Islanda în avantaj în prima repriză, dar a cedat posesia și inițiativa, încercând să conserve rezultatul și să țină piept ofesivei Ucrainei.

Este a patra calificare consecutivă la turneul final continental pentru Ucraina, care își ocupă locul în Grupa E alături de Belgia, Slovacia și România.

România și Ucraina se vor confrunta la debutul turneului din Germania, pe 17 iunie.

(sursa: Mediafax)

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.