Timișul deschide colaborarea cu Shanghai: parteneriat pentru investiții, educație și inovare

Timișul deschide colaborarea cu Shanghai: parteneriat pentru investiții, educație și inovare

Timișul deschide colaborarea cu Shanghai: parteneriat pentru investiții, educație și inovare

Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis, și Zhu Zhongming, secretar adjunct al Comitetului Municipal Shanghai, au semnat Memorandumul de Înțelegere privind Schimburile Prietenești și 𝐂𝐨𝐨𝐩𝐞𝐫𝐚𝐫𝐞𝐚 𝐢̂𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐮𝐥 𝐓𝐢𝐦𝐢𝐬̦, România, și 𝐒𝐡𝐚𝐧𝐠𝐡𝐚𝐢, Republica Populară Chineză.

Ceremonia a avut loc la Palatul Administrativ Timișoara, în cadrul vizitei oficiale efectuate în Timiș de delegația Municipiului Shanghai.

Memorandumul reprezintă primul pas pentru 𝐬𝐭𝐚𝐛𝐢𝐥𝐢𝐫𝐞𝐚 𝐜𝐚𝐝𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐥 𝐝𝐞 𝐜𝐨𝐥𝐚𝐛𝐨𝐫𝐚𝐫𝐞 𝐢̂𝐧𝐭𝐫𝐞 𝐜𝐞𝐥𝐞 𝐝𝐨𝐮𝐚̆ 𝐚𝐝𝐦𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚𝐭̦𝐢𝐢. Documentul creează premisele dezvoltării unor proiecte și parteneriate în domenii precum investițiile și comerțul, inovarea, dezvoltarea urbană sustenabilă, protecția mediului, educația și cercetarea, sănătatea, turismul și cultura.

„𝑆ℎ𝑎𝑛𝑔ℎ𝑎𝑖 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑢𝑛𝑢𝑙 𝑑𝑖𝑛𝑡𝑟𝑒 𝑐𝑒𝑙𝑒 𝑚𝑎𝑖 𝑝𝑢𝑡𝑒𝑟𝑛𝑖𝑐𝑒 𝑐𝑒𝑛𝑡𝑟𝑒 𝑒𝑐𝑜𝑛𝑜𝑚𝑖𝑐𝑒 𝑠̦𝑖 𝑡𝑒ℎ𝑛𝑜𝑙𝑜𝑔𝑖𝑐𝑒 𝑎𝑙𝑒 𝑙𝑢𝑚𝑖𝑖. 𝑃𝑟𝑖𝑛 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡 𝑝𝑎𝑟𝑡𝑒𝑛𝑒𝑟𝑖𝑎𝑡, 𝑣𝑟𝑒𝑚 𝑠𝑎̆ 𝑓𝑎𝑐𝑖𝑙𝑖𝑡𝑎̆𝑚 𝑎𝑐𝑐𝑒𝑠𝑢𝑙 𝑐𝑜𝑚𝑝𝑎𝑛𝑖𝑖𝑙𝑜𝑟 𝑑𝑖𝑛 𝑇𝑖𝑚𝑖𝑠̦ 𝑐𝑎̆𝑡𝑟𝑒 𝑝𝑖𝑎𝑡̦𝑎 𝑐ℎ𝑖𝑛𝑒𝑧𝑎̆, 𝑠𝑎̆ 𝑠𝑢𝑠𝑡̦𝑖𝑛𝑒𝑚 𝑒𝑥𝑝𝑜𝑟𝑡𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒, 𝑠𝑐ℎ𝑖𝑚𝑏𝑢𝑟𝑖𝑙𝑒 𝑎𝑐𝑎𝑑𝑒𝑚𝑖𝑐𝑒 𝑠̦𝑖 𝑎𝑡𝑟𝑎𝑔𝑒𝑟𝑒𝑎 𝑢𝑛𝑜𝑟 𝑖𝑛𝑣𝑒𝑠𝑡𝑖𝑡̦𝑖𝑖 𝑖̂𝑛 𝑑𝑜𝑚𝑒𝑛𝑖𝑖 𝑖𝑚𝑝𝑜𝑟𝑡𝑎𝑛𝑡𝑒 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑑𝑒𝑧𝑣𝑜𝑙𝑡𝑎𝑟𝑒𝑎 𝑗𝑢𝑑𝑒𝑡̦𝑢𝑙𝑢𝑖, 𝑝𝑟𝑒𝑐𝑢𝑚 𝑒𝑛𝑒𝑟𝑔𝑖𝑎 𝑟𝑒𝑔𝑒𝑛𝑒𝑟𝑎𝑏𝑖𝑙𝑎̆ 𝑠̦𝑖 𝑎𝑔𝑟𝑖𝑐𝑢𝑙𝑡𝑢𝑟𝑎. 𝑅𝑜𝑙𝑢𝑙 𝑛𝑜𝑠𝑡𝑟𝑢 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑠𝑎̆ 𝑐𝑜𝑛𝑒𝑐𝑡𝑎̆𝑚 𝑎𝑑𝑚𝑖𝑛𝑖𝑠𝑡𝑟𝑎𝑡̦𝑖𝑎, 𝑚𝑒𝑑𝑖𝑢𝑙 𝑑𝑒 𝑎𝑓𝑎𝑐𝑒𝑟𝑖 𝑠̦𝑖 𝑢𝑛𝑖𝑣𝑒𝑟𝑠𝑖𝑡𝑎̆𝑡̦𝑖𝑙𝑒 𝑠̦𝑖 𝑠𝑎̆ 𝑡𝑟𝑎𝑛𝑠𝑓𝑜𝑟𝑚𝑎̆𝑚 𝑎𝑐𝑒𝑠𝑡 𝑚𝑒𝑚𝑜𝑟𝑎𝑛𝑑𝑢𝑚 𝑖̂𝑛 𝑝𝑟𝑜𝑖𝑒𝑐𝑡𝑒 𝑐𝑜𝑛𝑐𝑟𝑒𝑡𝑒”, a declarat Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș.

Din delegația Consiliului Județean Timiș au făcut parte vicepreședinții Alin Popoviciu și Alexandru Iovescu. La întâlnire au participat Florica Chiriță, președinta Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, precum și reprezentanți ai conducerii celor patru universități timișorene: Florin Drăgan, Marilen Pirtea, Cosmin Alin Popescu și Adrian Neagu.

parteneriat

Delegația Municipiului Shanghai a reunit reprezentanți ai administrației responsabili de educație și sănătate, agricultură și dezvoltare rurală, cercetare și afaceri externe.

CITEȘTE ȘI: Peste 130 de absolvenți de gimnaziu din Timiș au ratat examenul de evaluare națională


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *