Tiberiu Uşeriu a terminat cursa de 483 de kilometri a Yukon Arctic Ultra, după 7 zile. Doar 2 din cei 21 de concurenți au ajuns la finish

tiberiu useriu 1

Tiberiu Uşeriu a terminat al doilea, joi, după şapte zile de la start, cursa Yukon Arctic Ultra, desfăşurată în nordul Canadei, pe o distanţă de peste 300 de mile (483 de kilometri).

Câştigător a fost elveţianul Fabian Imfeld, cu un avans de aproximativ şase ore faţă de Uşeriu, informează news.ro.

La 30 ianuarie, 21 de sportivi au lat startul în proba de 300 de mile, dar numai Imfeld şi Uşeriu au reuşit să termine cursa.

Tiberiu Uşeriu a petrecut nouă ani în închisoare pentru infracţiuni grave, însă a stârnit admiraţia României în 2016, când a reuşit să câştige competiţia „6633 Arctic Ultra”.

În 2018, el s-a impus a treia oară consecutiv în cursa de 380 de mile a Maratonului Arctic Ultra 6633.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.