Sub 2.000 de noi cazuri de îmbolnăviri cu Covid-19, în ultimele 24 de ore. La cât a ajuns rata de infectare în Timiș

212 cazuri de îmbolnăvire de COVID-19 în Timiș. Localitățile în care au apărut infectări

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.850 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20457542,23
2.Arad23182442,20
3.Argeș26432721,50
4.Bacău25599421,20
5.Bihor28301662,21
6.Bistrița-Năsăud11550211,52
7.Botoșani13846210,95
8.Brașov42736691,99
9.Brăila12912221,61
10.Buzău12198401,16
11.Caraș-Severin10881342,02
12.Călărași9814211,12
13.Cluj55974502,90
14.Constanța42109671,78
15.Covasna8213362,13
16.Dâmbovița22072281,00
17.Dolj25997531,18
18.Galați26911571,66
19.Giurgiu10778141,28
20.Gorj9093110,48
21.Harghita7913251,29
22.Hunedoara22362321,96
23.Ialomița10566131,30
24.Iași41615601,17
25.Ilfov44191812,85
26.Maramureș20079100,52
27.Mehedinți8038161,12
28.Mureș23193481,97
29.Neamț18269271,30
30.Olt14227531,22
31.Prahova33807871,86
32.Satu Mare12776131,08
33.Sălaj10655361,62
34.Sibiu25646462,03
35.Suceava23790150,44
36.Teleorman13320481,65
37.Timiș53292832,09
38.Tulcea8170131,23
39.Vaslui15675230,70
40.Vâlcea15983281,53
41.Vrancea10352211,09
42.Mun. București1796614263,09
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

994*

-176 
TOTAL1.053.6291.850 

 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

0 Comments

No Comment.