Start în noul sezon din Campionatul de Automobilism, Karting și Drift Timiș

„Mărțișoare” cu mulți cai-putere. Concursul automobilistic „Grand Prix Timișoara-Mărțișor – Aninoasa Tim 2024”, cunoscut anterior ca „Raliul Mărțișorului”, a deschis noul sezon din Campionatul de Automobilism, Karting și Drift Timiș.

Ediția a 25-a a atras ca un magnet piloții din vestul țării, fiind stabilit un număr record de participanți – 53. Organizatorii de la Asociația Auto Club Rally Timiș, acționând sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv, au pregătit toate ingredientele pentru ca spectacolul pe patru roți să fie ovaționat de către spectatori.

Festivitatea de premiere a început cu momentul în care au fost sărbătorite doamnele și domnișoarele prezente, acestea primind flori și diplome.

Aflat la debut într-o competiție automobilistică, Andreas Benea s-a impus la clasa juniorilor, arătând reale calități în mânuirea volanului și în „strunirea” cailor-putere, semn că gena de campion s-a transmis din tată în fiu.

La clasa Juniori+ a învins deja experimentatul Albert Baru, care a strălucit și la secțiunea Drift, unde s-a clasat pe locul al doilea. Aceste rezultate au venit la pachet în familie cu marea surpriză realizată de tatăl său, Cosmin Baru, primul în Clasa 3, cea a „greilor”, în care a depășit mulți piloți consacrați din vestul țării, cu mașini mai puternice.

Driftul a ridicat nivelul spectacolului! Cosmin Ciucur s-a impus la această secțiune în care, pentru prima dată în cele 25 de ediții de până acum ale „Județeanului” de raliuri, a fost înscrisă o echipă. Este vorba despre CSC Dumbrăvița Rally Team, avându-l căpitan pe Sergiu „Gao” Tirla, care a obținut victoria la această categorie.

Multiplul campion Marius Giurisici, totodată căpitan al echipei din Dumbrăvița, s-a impus detașat la Clasa 1. Radu Nicoară și Dalia Roșca și-au adjudecat Clasa 2, iar Roxana Florescu a fost prima la feminin.

Micii piloți de la karting au fost și ei în prim-plan. Ana-Maria Popescu a devenit campioana clasei Karting Kids, Eric Mihăilescu s-a impus la Eco-Karting, iar Luca Juravlea a încheiat pe prima poziție la clasa Karting Juniori.

Echipa CSC Dumbrăvița a câștigat tot ce se putea câștiga în prima etapă din noul sezon, învingând și la clasa Echipe Karting. Concursul s-a încheiat cu un show de drift gustat de public.

"Mărțișoare" cu mulți cai-putere

Clasamentele finale la „Grand Prix Timișoara-Mărțișor – Aninoasa Tim 2024” se prezintă în felul următor:

Secțiunea karting

Clasa Karting-Kids: 1. Ana-Maria Popescu, 2. Yannis Muraru;

Clasa Karting-Juniori: 1. Luca Juravlea, 2. Nadia Ciucur;

Clasa Eco-Karting: 1. Eric Mihăilescu;

Echipe karting: 1. CSC Dumbrăvița Karting Team (Ana-Maria Popescu, Nadia Ciucur, Eric Mihăilescu, Yannis Muraru);

Secțiunea circuit-viteza – automobilism

Clasa 1: 1. Marius Giurisici (Honda Civic), 2. Felician Moldovan (Honda Civic), 3. Petru Ianas (Opel Corsa);

Clasa 2: 1. Radu Nicoară – Dalia Roșca (Opel Kadett), 2. Tiberiu Andrei (Ford Fiesta ST), 3. Claudiu Popa (Opel Tigra);

Clasa 3: 1. Cosmin Baru (VW Golf), 2. Sergiu Tirla (BMW E36), 3. Darius Stepan (Opel GT);

Clasa feminin: 1. Roxana Florescu (Citroen DS3), 2. Florina Pascu (Ford Fiesta), 3. Bianca Livia (Opel Tigra);

Clasa Juniori: 1. Andreas Benea (Renault Clio), 2. Luca Sburlea (Mazda 323), 3. Deian Marcu (Citroen C2);

Clasa Juniori+: 1. Albert Baru (Peugeot 206);

Echipe automobilism: 1. CSC Dumbrăvița Rally Team (Marius Giurisici, Sergiu Tirla, Marius Curelaru, Cosmin Ciucur), 2. Condor Rally Team (Adrian Lupulescu, Daniel Nițulescu, Zdravco Stoianov, Claudiu Popa);