Sportive de la CSU Politehnica Timișoara, pe podium la Naţionalul de atletism

Atlete de la CSU Politehnica Timișoara, pe podium la Naţionalul de atletism

Atletele de la CSU Politehnica Timișoara nu s-au întors cu mâna goală de la Campionatul Naţional de seniori şi U23 (tineret), care a avut loc recent la Craiova.

Ele au obţinut două medalii, câte una la fiecare categorie de vârstă, precum şi alte performanţe notabile. În proba de 5.000 de metri seniori, polista Anita Zaro (născută în anul 1999) a obţinut medalia de bronz. Tot ea s-a clasat pe poziţia a şasea la 1.500 de metri, tot la seniori.

Nu a fost singura atletă de la CSU Politehnica care a urcat pe podium la această categorie de vârstă. Denisa Zaro (născut în anul 2001) a obţinut tot medalia de bronz, la proba 3.000 de metri obstacole, concurând la U23 (tineret).

Carla Ivanciov (născută în anul 2002) a fost la rândul ei aproape de podium, însă a încheiat de fiecare dată pe locul al patrulea cursele de la 5.000 de metri şi 1.500 de metri tineret.

În clasamentul pe echipe, CSU Politehnica Timişoara a ocupat locul al şaselea la 4×100 de metri seniori. Sportivele alb-violete au alergat şi la proba de 4×400 de metri, categoria seniori, unde au încheiat pe locul al cincilea.

CITEŞTE ŞI: Ripensia aruncă prosopul! Clubul timişorean renunţă la echipa de seniori

„Sunt foarte mulţumit de performanţele pe care le-au înregistrat sportivele noastre. Este rezultatul muncii pe care ele o depun în fiecare zi, săptămână de săptămână. Este un balon de oxigen, iar pe viitor ţintim alte performanţe în competiţiile naţionale”, a declarat Daniel Chirilă, antrenorul secţiei de atletism de la CSU Politehnica Timişoara.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.