Specialiștii de la ABAB cu ochii pe râurile din Banat

lac

Administraţia Bazinală de Apă Banat (ABAB) a executat astăzi o manevră de golire controlată din acumularea Surduc, ca măsură preventivă pentru creșterea volumului de apă.

Ca urmare a încălzirii preconizate pentru următoarele zece zile în spațiul hidrografic Banat, a precipitațiilor care se pot înregistra în acest interval și a dezghețării zăpezii (având grosimea între 5 și 40 centimetri), specialiștii de la ABAB au luat această primă măsura de pregolire a acumulării Surduc cu un debit de trei metri cubi/s, pentru atenuarea unei posibile unde de viitură.

“Cu toate că la această oră nu avem cote de apărare atinse sau depășite, monitorizăm cu deosebită atenție situația hidro-meteorologică de pe toate cursurile de apă din Banat pentru o gestionare corectă a oricăror posibile situații de urgență generate de fenomenele meteo preconizate a se produce în această perioadă”, a spus ieri Titu Bojin, directorul ABAB.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *