SCM USV Timișoara, victorie cu bonus ofensiv la debutul în noul sezon

SCM USV Timișoara, victorie cu bonus ofensiv la debutul în noul sezon.

SCM USV Timișoara a început Liga de Rugby cu o victorie pe teren propriu.

Echipa bănățeană a învins-o sâmbătă în Ronaț pe una dintre contracandidatele la medalii, Steaua București, reușind să marcheze cinci eseuri.

Vizitatorii au deschis scorul – eseu Butnariu transformat de Conache, dar Aleksandre Kalmakhelidze (eseu) și Dănuț Jipa (transformare) au egalat, 7-7, în minutul 12.

După o lovitură de pedeapsă fructificată de Conache (7-10), a urmat al doilea eseu timișorean, pus de Alexandru Bucur, dar netransformat de Rupanu (12-10).

Dropgolul lui Ratu Taniela a stabilit scorul pauzei, 12-13.

La reluare, eseurile lui Marius Simionescu și Gabriel Rupanu, transformate de Jipa, au făcut cea mai mare diferență de pe tabelă, 26-13, în minutul 48. Steaua București a replicat prin eseul lui Boboc, netransformat de Conache, care a întârziat prea mult o execuție simplă (26-18).

Totuși, Conache a făcut 31-26 dintr-o lovitură de pedeapsă, după care SCM USV Timișoara a rezistat bine cu un jucător în minus (cartonaș galben încasat de Tedoradze).

La ultima fază, eseul lui Khvicha Jgerenaia, declarat omul meciului, a asigurat bonul ofensiv. Scor final, 31-21 (5-2 la eseuri).

„Am luat cinci puncte, este un start bun, ne trebuia victoria asta după meciul cu Dinamo, din finala Cupei României.

Din păcate, săptămâna asta a fost una foarte grea, pentru că până miercuri nu am putut reuși să ne antrenăm din cauza terenului.

A fost extrem de tare și, practic, antrenamentele de luni și marți nu au fost deloc.

Am reușit să facem un antrenament joi și vineri un pic…

Contează foarte mult!

Cred că avem de lucrat un pic la pregătirea fizică a băieților, dar mă bucur că am început cu o victorie.

Ne dăm încredere și e binevenită după eșecul cu Dinamo”, a declarat Mugur Preda, antrenorul principal al echipei SCM USV Timișoara.

În etapa a doua, bănățenii vor juca pe terenul formației Universitatea Elbi Cluj-Napoca.