Sârbul Aleksa Pecelj s-a impus la „Timişoara Open 2k19” – FOTO

biliard01

Jucătorul sârb Aleksa Pecelj este câştigătorul ediţiei din acest an a „Timişoara Open 2K19”, competiţie de biliard ce s-a desfăşurat, sâmbătă şi duminică, la Craft Rooftop şi Joy Pub.

În finală, după o luptă strânsă, el l-a învins cu 9-7 pe ungurul Sandor Tot, punând mâna pe marele trofeu.

În penultimul act, Pecelj a furnizat marea surpriză, eliminându-l pe lugojeanul Ioan Ladanyi, campionul de anul trecut.

„A fost un turneu foarte puternic, cu mulţi jucători buni. Atmosfera a fost perfectă, spectatorii şi-au încurajat favoriţii, a fost o plăcere să mă aflu aici. Sunt foarte mulţumit cu jocul meu, am evoluat foarte bine în semifinale, doar în ultimul act am comis câteva greşeli”, ne-a declarat Aleksa Pecelj.

Noul campion are 19 ani şi a ţinut prima dată tacul în mână la frageda vârstă de cinci ani.

În 2017, la precedenta sa prezenţă la competiţia „Timişoara Open 2K19”, sârbul s-a clasat pe locul al treilea.

Cele mai notabile rezultate din cariera acestuia sunt poziţia a treia ocupată la „Kremlin Cup”, trei medalii europene cucerite la categoria de vârstă U23, unde a învins sportivi bine cotaţi din Rusia şi Germania, şi clasarea pe locurile cinci şi nouă (de două ori) la European Tours.

La „Timişoara Open 2K19”, spectacolul sportiv a fost completat de demonstraţiile lui Gabriel Vişoiu, fost campion mondial la biliard artistic.

Evenimentul a fost condus impecabil de Alexandru Balaş, arbitru internaţional de biliard.