Salbă de medalii pentru înotătorii de la CSU Politehnica Timişoara la Campionatele Naţionale

CSU Politehnica Timişoara a încheiat ediţia din acest an a Campionatelor Naţionale de Înot pentru categoriile de vârstă seniori, tineret şi Juniori în bazin de 50 de metri cu medalia de bronz obţinută de ştafeta 4×100 de metri mixt masculin.

Componenţa acesteia este următoarea: Albert Cojanu, Emil Dăncăneţ, Bogdan Checicheş, Andrei Şimon.

Şase medalii au obţinut înotătorii clubului timişorean la competiţia desfăşurată la Otopeni – două de aur, două argint şi două de bronz. La seniori, Emil Dăncăneţ a devenit campion naţional în proba de 50 de metri bras pentru al doilea an consecutiv, tot el cucerind o medalie de argint în proba de 100 de metri bras. Tot la seniori Radu Vaipan a obţinut medalia de argint în proba de 50 de metri bras, iar ştafeta masculină de 4×100 de metri mixt a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere.

La tineret, Albert Cojanu a devenit campion naţional în proba 50 de metri spate, în timp ce colegul său Lucian Hoţea a obţinut medalia de bronz în proba de 100 de metri bras.

CITEŞTE ŞI: Rezultat prestigios obţinut de Alessia Pop la Balcaniadă. Atleta din Giroc a reprezentat România

Pentru această ediţie a Campionatelor Naţionale de Înot echipa completă a CSU Politehnica Timişoara a fost următoarea: Emil Dăncăneţ (19 ani), Radu Vaipan (22 de ani), Albert Cojanu (17 ani), Lucian Hoţea (17 ani), Bogdan Checicheş (19 ani), Andrei Şimon (25 de ani), Cosmin Lancea (41 de ani), Daria Humă (17 ani), Letiţia Motoş (18 ani), Roberta Baciuna (20 de ani), Andreea Hornea (19 ani), Iustina Andrei (16 ani), Dragoş Neagu (preparator fizic şi kinetoterapeut) şi Sabin Avram (antrenor-coordonator).