România, cu 9 atleţi de la C.S. Giroc-Chișoda și C.S.C. Moșnița în lot, medalie de argint la o puternică întrecere internaţională

Nu mai puţin de 9 sportivi din județul Timiș, aparținând C.S. Giroc-Chișoda și C.S.C. Moșnița, pregătiţi de antrenorii Oana şi Sorin Staicu, au obţinut, cu selecţionata României, medalia de argint în clasamentul general la “Athletics Unlimited Games”!

La capătul a două zile de confruntări, în cadrul proiectului Erasmus+ „Athletics Unlimited Games”, echipa României s-a clasat pe poziția secundă, după Polonia, ţara organizatoare a competiţiei.

– Munteanu Cristel.

Ștafeta de 80 x 200 m a adus României locul 1 și medalia de aur, iar din aceasta au făcut parte:
– Dumitrașcu Dominik.

Aproximativ 80 de copii din partea țării noastre au fost angrenați în proiectul Erasmus+ „Athletics Unlimited Games”, care s-a desfășurat în perioada 11-15 august, la Cracovia (Polonia).

La competiţie au participat zece țări: Austria, Bulgaria, Croația, Cehia, Letonia, Lituania, Polonia, România, Slovacia și Ucraina. Transportul a fost efectuat cu două autocare, cazarea fiind asigurată la Academia de Educație Fizică și Sport / Institutul Politehnic din Cracovia.

Prof. Paula Ivan, campioană olimpică, a fost „Athletic Star” din partea României!