Ripensia, victorie fără demisionarul Petruescu

Cosmin Petruescu CSM Lugoj

Ultima partidă din etapa a patra a play-out-ului grupei A din eșalonul secund la fotbal a adus, astăzi, o mult-dorită victorie pentru Ripensia Timișoara, echipă rămasă cu o zi înainte fără antrenorul principal Cosmin Petruescu, care și-a prezentat demisia.

Formația de pe Bega s-a impus cu scorul de 2-1, pe stadionul „Electrica”, în fața grupării Universitatea Cluj.

Ardelenii au deschis scorul prin Filip, în minutul 34, văzându-se egalați înainte de pauză, fostul polist Fridrich restabilind egalitatea (min. 43).

Tot el a înscris golul victoriei Ripensiei (min. 60). Sunt primele goluri marcate de fundașul Fridrich în actuala stagiune fotbalistică.

La oaspeți au evoluat Srgian Luchin și Carol Taub, jucători formați în pepinere fotbalistice timișorene. Ripensia a evoluat în următoarea alcătuire: Dobre – A. Macrițchii, Rogac, Fridrich, Gladun – Călin, Coulibaly, Piftor, Tudorache (V. Macrițchii ’69), Ene (Golda ’90) – Pădurariu (Sokovic ’56).

Rezerve neutilizate: Miklos, Sturzu, Lalic, Stoi, Neagu, Vasluian.