Coronavirus, 18 aprilie 2021. Rata de infectare în Timiș a ajuns la 3,37 la mie

Până astăzi, 18 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.029.304 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

940.792 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.265 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19883623,33
2.Arad22580703,17
3.Argeș25770682,30
4.Bacău25051851,80
5.Bihor273901103,04
6.Bistrița-Năsăud11231362,33
7.Botoșani13589171,52
8.Brașov41936713,52
9.Brăila12602432,36
10.Buzău11855391,73
11.Caraș-Severin10437472,29
12.Călărași9574131,66
13.Cluj545591155,16
14.Constanța41255673,04
15.Covasna7871272,90
16.Dâmbovița21738321,66
17.Dolj25430521,99
18.Galați26171822,70
19.Giurgiu10563202,40
20.Gorj898480,89
21.Harghita7624301,38
22.Hunedoara21831423,46
23.Ialomița10318222,28
24.Iași40922721,84
25.Ilfov432481475,66
26.Maramureș19887120,86
27.Mehedinți7804131,71
28.Mureș22402442,64
29.Neamț17795351,78
30.Olt13883571,57
31.Prahova327991502,46
32.Satu Mare12544231,45
33.Sălaj10387352,15
34.Sibiu25041852,94
35.Suceava2355190,77
36.Teleorman12880112,57
37.Timiș52250893,37
38.Tulcea7996162,03
39.Vaslui15451201,21
40.Vâlcea15580322,54
41.Vrancea10081281,47
42.Mun. București1750724625,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

1489*

-233
TOTAL1.029.3042.265
0 Comments

No Comment.