Rezultate notabile la kaiac-canoe! Un tânăr timişorean a devenit dublu campion naţional, iar o fată a obţinut un premiu important în Ungaria

diana spataru

Clubul Sportiv Nautic Banat Timişoara a avut reprezentanţi la două competiţii importante de kaiac-canoe care s-au desfăşurat la sfârşitul lunii aprilie.

Prima a avut loc la Szeged, în Ungaria, iar acolo Diana Spătaru s-a clasat pe locul al treilea la proba de mini kaiac simplu pe distanţa de 500 de metri – categoria de vârstă 11 ani.

Tot la „Cupa Szeged”, un echipaj format din sportivi de la CS Nautic Banat Timişoara şi cluburile din Arad a încheiat concursul pe poziţia secundă la proba de bărci dragon 20+2 mixt pe distanţa de 200 de metri.

darius zaharia 1

La Campionatul Naţional de primăvară, întrecere rezervată cadeţilor şi organizată la Bascov, lângă Piteşti, Darius Zaharia a devenit dublu campion naţional la kaiac simplu pe distanţele de 1.000 de metri şi 2.000 de metri.