Record absolut de infecții cu noul coronavirus: 9.714 de cazuri, dintre care 551 în Timiş, în ultimele 24 de ore

Record absolut de infecții cu noul coronavirus: 9.714 de cazuri, dintre care 551 în Timiş, în ultimele 24 de ore.

CITEŞTE ŞI: Medic: Dintr-o criză sanitară, vom ajunge într-una umanitară, când pacienții cu alte boli nu vor mai avea loc în spitale

Până astăzi, 5 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 276.802 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

191.085 de pacienți au fost declarați vindecați.

CITEŞTE ŞI: Carantină în 13 localităţi din Timiş. Mesaj de ultimă oră de la Jandarmerie

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.714 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos, conform stiripesurse.ro.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba59192184,96
2.Arad62321863,91
3.Argeș78192131,93
4.Bacău89571832,13
5.Bihor77972794,77
6.Bistrița-Năsăud32681763,06
7.Botoșani37571142,32
8.Brașov106183232,88
9.Brăila3666901,51
10.Buzău4261991,56
11.Caraș-Severin2926842,12
12.Călărași1937601,42
13.Cluj110185345,33
14.Constanța68602792,53
15.Covasna2468762,92
16.Dâmbovița72551832,72
17.Dolj76362633,32
18.Galați6770901,59
19.Giurgiu2121451,78
20.Gorj3217431,66
21.Harghita3389812,8
22.Hunedoara47811532,56
23.Ialomița24341011,76
24.Iași120563942,19
25.Ilfov70402782,25
26.Maramureș52331703,34
27.Mehedinți2358291,6
28.Mureș63283433,86
29.Neamț67561342,36
30.Olt4019901,39
31.Prahova107183961,97
32.Satu Mare22271562,08
33.Sălaj35001585,77
34.Sibiu64663404,43
35.Suceava100721681,97
36.Teleorman35531002,38
37.Timiș110105515,48
38.Tulcea1652461,03
39.Vaslui54461081,86
40.Vâlcea56432673,02
41.Vrancea3686441,14
42.Mun. București4024810844,45
43.Cazuri noi nealocate pe județe3685*985
TOTAL276.8029.714

 

*Aplicația de colectare a datelor, gestionată de Ministerul Sănătății, se află momentan în procedură de actualizare. Cazurile nealocate unui județ vor fi repartizate în zilele următoare pe județe.


DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns