„Rally-Kart Dumbrăviţa” şi-a desemnat câştigătorii. Când va fi următoarea etapă a CAK Timiş

"Rally-Kart Dumbrăviţa" şi-a desemnat câştigătorii. Când va fi următoarea etapă a CAK Timiş

Spectacolul, siguranţa şi fair-play-ul au caracterizat „Rally-Kart Dumbrăviţa”, etapa a doua din Campionatul de Automobilism şi Karting Timiş 2023, ce a avut loc în weekend în apropierea sălii polivalente a comunei de lângă Timişoara.

Traseul creionat de organizatorii de la Asociaţia Auto Club Rally Timiş, sigur, tehnic şi spectaculos, a pus la grea încercare măiestria celor 36 de sportivi aliniaţi la start. Designul şi forţa automobilelor şi karturilor de concurs, adrenalina şi bătălia sportivă dusă până la ultimii metri de circuit şi organizarea impecabilă i-au încântat pe toţi cei prezenţi la eveniment.

Echipa gazdă, CSC Dumbrăviţa, cu un lot în plină formă şi cu o aprigă dorinţă de a câştiga, s-a impus în clasamentul pe echipe la ambele secţiuni – automobilism şi karting. Pilotul dumbrăviţean Marius Giurisici a fost învingătorul clasei 1, Raul Saucan a fost cel mai bun la clasa 2, Darius Stepan a reuşit să triumfe la clasa 3 cu cel mai bun timp din concurs şi la clasa Buggy, junioara Ştefania Cicu a fost prima la feminin, iar clasa juniorilor a fost adjudecată de Albert Baru. Micii piloţi de la karting au fost aplaudaţi la scenă deschisă.

Eduard Baru a câştigat clasa juniori, Eduard Bucur s-a impus la clasa kids, iar Eric Mihăilescu a încheiat pe prima poziţie la eco-karting.

După concurs, peste 30 de copii spectatori au luat startul în promo-ul de karting gratuit, organizat timp de 30 de minute de Asociaţia Auto Club Rally Timiş în colaborare cu Primăria Dumbrăviţa, Consiliul Local Dumbrăviţa şi CSC Dumbrăviţa.

Clasamentele finale se prezintă în felul următor:

clasa 1: 1. Marius Giurisici (Honda Civic), 2. Adrian Lupulescu (Suzuki Swift), 3. Cosmin Baru (Citroen C2);

clasa 2: 1. Raul Saucan (Ford Puma), 2. Marius Curelaru – Loredana Curelaru (Opel Astra), 3. Claudiu Dănilă (Renault Megane);

clasa 3: 1. Darius Stepan (Opel GT), 2. Răzvan Buzdugan (BMW E36), 3. Răzvan Bogoescu (VW Passat);

clasa Buggy: 1. Darius Stepan); juniori: 1. Albert Baru (Citroen C2), 2. Dragoş Magdescu (Renault Megane), 3. Daniel Trocan (Ford Puma), 4. Darius Danciu (Ford Puma);

feminin: 1. Ştefania Cicu (Opel Corsa);

echipe auto: 1. CSC Dumbrăviţa Rally-Team (Marius Giurisici, Marius Curelaru, Loredana Curelaru, Ştefania Cicu, Florin Sburlea, Răzvan Buzdugan, Adrian Gros; 2. Specar (Darius Stepan, Cosmin Baru, Diana Mihai, Sorin Mihoc);

eco karting: 1. Eric Mihăilescu, 2. Mihai Muraru; karting juniori: 1. Eduard Baru, 2. Deian Marcu, 3. Matteo Damian, 4. Adrian Negrescu;

karting kids: 1. Eduard Bucur, 2. Dominic Pavloc, 3. Rareş Pârvan, 4. Ana-Maria Popescu;

echipe karting: 1. CSC Dumbrăviţa Karting Team (Deian Marcu, Matteo Damian, Rareş Pârvan, Eduard Bucur, Eric Mihăilescu, Mihai Muraru, Dominic Pavlov, Ana-Maria Popescu, Adrian Negrescu.

CITEŞTE ŞI: Jimbolia, gazdă sub panou pentru juniorii alb-violeţi

Următoarea etapă din Campionatul de Automobilism şi Karting Timiş 2023 se va desfăşura la Deta în data de 6 mai.