Pugilistul timișorean Robert Pater, campion la Cupa României!

Pugilistul timișorean Robert Pater continuă să obțină medalii de aur la cele mai importante competiții de seniori organizate în țara noastră.

Încadrat la categoria 54 de kilograme, el a boxat recent la Sighetu Marmației, unde a fost organizată Cupa României, reușind să se impună în finală și să urce din nou pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere.

La 22 de ani, sportivul legitimat la CSM Timișoara, unde este antrenat de Edmund Copoț, avându-l aproape și pe Orlando Ispas, confirmă rezultatele bune obținute în ultimul deceniu la grupe de vârstă inferioare. În ultimii doi ani, Pater a cucerit șapte medalii de aur și una de argint la campionatele naționale și la Cupa României la U22 și la seniori.

Totodată, el a reprezentat România la Campionatul European U22, unde s-a clasat pe locul al cincilea. Este în continuare component al lotului național menționat, în luna septembrie urmând să urce din nou în ring la europeanul acestei categorii de vârstă.

Robert s-a apucat de box la vârsta de zece ani, iar în prezent lucrează cu Edmund Copoț, care după 11 ani petrecuți ca antrenor la CSM Lugoj a venit în 2022 la CSM Timișoara, îngrijindu-se de boxerii acestui club. Ca pugilist, Copoț are în palmares două medalii de argint la Campionatul Național de Box pentru tineret, pe când reprezenta UMT-ul.

„Am o relație foarte bună cu domnul Edi, mă ajută foarte mult în toată activitatea mea! Primesc un sprijin important și din partea domnului director Lucian Reclaru, astfel că pot să mă concentrez doar la box. Anul acesta aș vrea să obțin mai mult la Campionatul European. Se putea mai bine și anul trecut, dar așa a fost să fie… Învăț din greșeli, iar acum aș vrea să fiu pe podium! La seniori este o diferență mare între nivelul intern și cel internațional. Azerii, armenii și rușii domină categoria mea de greutate atât la U22, cât și la seniori”, ne-a declarat Robert Pater.

CITEŞTE ŞI: Manumua, de la SCM USV Timișoara, în lotul ideal al Campionatului European de rugby – ediţia 2024

Mario Tamaș, un alt boxer de la CSM Timișoara, a cucerit medalia de bronz la Cupa României de la Sighetu Marmației. El a fost încadrat la categoria 80 de kilograme.

Un alt pugilist de la structura sportivă menționată cu rezultate deosebite în ultimii ani este Marius Dărăban, un greu care anul trecut a devenit campion național la U22 și a obținut medalia de bronz la seniori (categ. +92 kg).