Prima reacție alergică a unei persoane vaccinate pentru coronavirus, în România

vaccin 16

O asistentă medicală din Cluj a avut o „manifestare alergica uşoară”, după ce a fost vaccinată anti-COVID. „Din 165 persoane vaccinate până în prezent, a existat un singur caz de manifestare alergică uşoară de tip urticarian la nivelul extremităţii cefalice, care a remis rapid sub terapia specifică antialergică”, a declarat, luni, prefectul judeţului Cluj, Mircea Abrudean.

CITEȘTE ȘI: În ce ordine se vor deschide școlile și grădinițele? Răspunsul noului ministru al Educației

Conform acestuia, este vorba despre o asistentă medicală care se ştia cu alergii, dar nu avea contraindicaţii la vaccinare.

Primele vaccinuri împotriva COVID-19 au fost administrate în judeţul Cluj duminică. Prima persoană vaccinată în Cluj a fost dr. Violeta Briciu, director medical, urmată de aproximativ 90 de cadre medicale din cadrul Spitalului de Boli Infecţioase Cluj-Napoca.

sursa: alephnews.ro


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *