Poliţiştii de frontieră timişeni au tras pe dreapta un şofer bulgar cu automobil din Germania şi unul român cu maşină de Franţa

Poliţiştii de frontieră timişeni au tras pe dreapta un şofer bulgar cu automobil din Germania şi unul român cu maşină de Franţa

Polițiștii de frontieră de la Stamora-Moravița și Sânnicolau Mare au depistat două persoane care au încălcat legislația rutieră în vigoare.

În data de 23 noiembrie 2025, în jurul orei 15:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Stamora-Moravița s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control pe sensul de ieșire din țară un cetățean bulgar în vârstă de 43 de ani, conducând un autoturism înmatriculat în Germania.

În urma verificărilor efectuate a reieşit faptul că mijlocul de transport nu figurează ca fiind înmatriculat. În cauză, pe numele bărbatului au fost întocmite acte premergătoare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ,,punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat”.

În aceeași zi, în jurul orei 3:00, pe DN6, în apropierea localității Cenad, poliţiştii de frontieră au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Franța, la volanul căruia se afla un cetățean român. În urma verificărilor s-a constatat că persoana are dreptul de a conduce suspendat, neavând drept de circulație a unui autovehicul pe drumurile publice. Pe numele conducătorului auto a fost întocmit dosar penal pentru „conducerea unui vehicul având dreptul de conducere suspendat”, a transmis IPTF.

CITEŞTE ŞI: Doi români au fugit pe pistă la Köln ca să oprească un avion Wizz Air (video)


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *