Pobeda, favorită la promovare! Returul barajului se joacă duminică la Dudeștii Vechi

Liga a IV-a Timiș: Pobeda Stár Bišnov a câștigat campionatul și va juca barajul de promovare

Campioana județului Timiș a făcut un pas important spre promovarea pe cea de-a treia scenă fotbalistică a țării.

Pobeda Star Bisnov a remizat în deplasare cu Industria Galda de Jos, scor 0-0, și va forța accederea în eșalonul superior pe arena proprie „Hristo Stoichkov” din Dudeștii Vechi.

Partida tur s-a disputat duminică seară la Galtiu (comuna Sântimbru – județul Alba).

Elevii lui Daniel Vasilcin au avut un gol anulat și un penalty neacordat în primele opt minute de joc.

Returul va avea loc duminică, de la ora 18, la Dudeștii Vechi.

Pobeda Star Bisnov: Stoianov – B. Străuț, Oneț, Solomon, C. Bogdan – R. Boboiciov (Ienovan ’62), Briciu (T. Budur ’36), Vasilcin, Rațiu – Costescu, Grigore. Rezerve neutilizate: Ciocani, I. Boboiciov, Kalapiș, Tranculov, Rusu, R. Popovici, Paraliov.

Din staff-ul tehnic fac parte Daniel Vasilcin (antrenor principal), Gheorghe Stoianov (antrenor secund), Cătălin Cârjan (antrenor de portari), Darius Epure (maseur) și Dragan Babușcov (organizator de competiții). Președintele clubului este Ioan Kalapiș.

„Ne-am dus să nu primim gol, așa am făcut tactica, asta le-am transmis băieților la ședința tehnică. Iar jucătorii au respectat sarcina. Nu vreau să dau vina pe arbitri, ci doar să menționez că am avut un gol valabil în minutul 4, când mingea a trecut linia porții cu toată circumferința. A mai fost o fază, în minutul 8, când în urma unui corner atacantul nostru a deviat mingea spre poartă, iar unul dintre fundașii echipei adverse a deviat în corner cu mâna, lucru văzut și recunoscut de toată lumea.

Una peste alta, echipa noastră a jucat foarte bine. Îi felicit pe băieți pentru evoluția din primul meci. Urmează returul, unul foarte greu, în care dacă vom primi gol va trebui să marcăm de două ori. Va fi o partidă diferită față de cea din tur. Sper să vină oameni mulți să ne susțină, suntem campioana județului Timiș și cred că toată lumea vrea să ne vadă jucând. Vom face tot posibilul pentru a reprezenta cu mândrie județul Timiș.

Este cea mai bună performanță din istoria clubului. Anul trecut am câștigat Cupa României, iar acum campionatul. Este o muncă de durată, încercăm de mulți ani să facem o echipă competitivă și iată că am reușit să ajungem unde ne-am dorit”, ne-a declarat antrenorul principal al Pobedei, Daniel Vasilin.

Într-o altă partidă din barajul de menținere / promovare în Liga a III-a, Fortuna Becicherecu Mic a fost învinsă cu 3-1 în deplasare de Aurul Brad.

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.