Petrecere într-un sat timișean. Preparate la ceaun, minicampionat de șah, concursuri pentru copii

Petrecere într-un sat timișean. Preparate la ceaun, minicampionat de șah, concursuri pentru copii

Petrecere într-un sat timișean. Preparate la ceaun, minicampionat de șah, concursuri pentru copii.

Satul timișean Bodo, din componența comunei Balinț, va avea sâmbătă, 13 septembrie, motive temeinice de petrecere: aici, mai precis în Parcul Bisericii din localitate, cu începere de la ora 12, se va desfășura Festivalul ceaunelor.

Potrivit organizatorilor, competiția culinară tradițională va alinia la start 17 echipe de bucătari, specializați în preparatele la ceaun din carne de oaie, vită și porc, precum și din fasole.

Cum mâncarea consistentă cere și mișcare pe măsură, în paralel cu regalul culinar va avea loc și un minicampionat de fotbal, la care este anunțată participarea echipelor reprezentative din localitățile comunelor Bethausen, Bara, Ohaba Lungă, Ghizela și Balinț.

De asemenea, pentru copii au fost pregătite concursuri cu premii, jocuri și surprize, precum și o proiecție de film în aer liber.

CITEȘTE ȘI: A fost filmat accidentul tragic de pe Centura de Sud, de lângă Giroc


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *