Petra Kvitova – Naomi Osaka, finala de la Australian Open

tenis

Duel între cehoaica Petra Kvitova și japoneza Naomi Osaka în finala Australian Open. Cele două tenismene au obținut calificarea în această dimineață și se vor lupta în finala primului mare Grand Slam al anului pentru locul 1 în clasamentul mondial.

Kvitova (28 de ani, 6 WTA), cap de serie numărul 8, a învins-o, astăzi, cu scorul de 7-6, 6-0 pe surpriza competiției, americanca Danielle Collins (35 WTA). Cehoaica a câștigat la capătul unui joc care a durat o oră și jumătate, asigurându-și prezența în finala de la Melbourne.

De partea cealaltă, Naomi Osaka (21 de ani, 4 WTA), cap de serie numărul 4, a învins-o pe Karolina Pliskova cu 6-2, 4-6, 6-4. Osaka a luat ultimul set după ce a solicitat un challange. Partida dintre cele două tenismene a duart o oră și 53 de minute.

În clasamentul mondial WTA Naomi Osaka are 6330 de puncte, iar Petra Kvitova 6920 de puncte. Simona Halep a coborât până pe poziția a treia.

Sursă foto: sport.ro.