Performanţă uluitoare: Alexandrin Guţu, vicecampion mondial!

Multiplelor medalii obţinute de Alexandrin Guţu la cele mai importante competiţii internaţionale în ultimii ani li se adaugă una de argint la mondialul U23 de la Pontevedra!

Luptătorul moldovean a devenit vicecampion al lumii la categoria 77 de kilograme, înclinându-se cu scorul de 2-7 în finala disputată marţi seară contra armeanului Malkhas Amoyan.

În drumul său spre ultimul act, Alexandrin Guţu i-a învins, în ordine, pe Sajan Sajan (India, în primul tur), Rassul Zhunis (Kazahstan, în sferturile de finală) şi Dmytro Vasetskyi (Ucraina, în semifinale).

În acest an, elevul lui Roman Zgardan a mai cucerit medalia de aur la Campionatul European U20 (Roma – Italia) şi pe cea de bronz la Campionatul Mondial U20 (Sofia – Bulgaria).

La Pontevedra, Guţu i-a avut alături pe antrenorii Roman Zgardan şi Mihail Cucul. Titratul sportiv din Republica Moldova se antrenează în majoritatea timpului la centrul de pregătire al Clubului Sportiv Heracle din comuna Ghiroda (judeţul Timiş), unde îi are colegi, printre alţii, pe Vitalie Eriomenco şi Alexei Hahlovschi, care au luptat la rândul lor în cadrul întrecerii mondiale U23 din Spania.

CITEŞTE ŞI: Campionatul Național de Viteză în Coastă: timişoreanul Alexandru Krepelka a cucerit al cincilea titlu consecutiv!

Încadrat la categoria de greutate 63 de kilograme, Eriomenco s-a oprit în optimile de finală, după 1-1 cu Hrachya Poghosyan (Armenia), diferenţa făcându-se cu regula ultimului punct adjudecat. În calificări, el l-a învins pe Yerzhet Zharlykassyn (Kazahstan) cu 4-0. Hahlovschi a fost eliminat în primul tur al categoriei 67 de kilograme de Krisztian Istvan Vancza (Ungaria).

Sursa foto: United Word Wrestling – uww.org