Numărul persoanelor în stare gravă internate la ATI a scăzut sub 1.000; 857 de cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore. Situația pe județe

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat că la terapie intensivă sunt în prezent internate 984 de persoane. În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 857 de cazuri noi de COVID-19 din 14.654 de teste RT-PCR și 5.809 teste rapide antigenice.

Până astăzi, 9 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.066.111 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.013.666 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 857 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20816281,54
2.Arad2341281,01
3.Argeș26871571,06
4.Bacău25844360,62
5.Bihor28746311,22
6.Bistrița-Năsăud11702150,89
7.Botoșani1397950,54
8.Brașov43184491,12
9.Brăila13091100,87
10.Buzău12366120,63
11.Caraș-Severin11141151,38
12.Călărași992550,75
13.Cluj56752621,61
14.Constanța42474230,89
15.Covasna833541,09
16.Dâmbovița2225970,61
17.Dolj26313370,76
18.Galați27252550,87
19.Giurgiu1088670,66
20.Gorj914770,28
21.Harghita8113200,82
22.Hunedoara22635111,00
23.Ialomița1065880,70
24.Iași41949340,58
25.Ilfov44627511,58
26.Maramureș2020770,38
27.Mehedinți8187150,81
28.Mureș23593381,26
29.Neamț18549330,76
30.Olt14367130,62
31.Prahova34507781,28
32.Satu Mare12866100,46
33.Sălaj1080650,97
34.Sibiu26027251,30
35.Suceava2395490,32
36.Teleorman1351391,06
37.Timiș53806371,19
38.Tulcea827160,77
39.Vaslui1580150,42
40.Vâlcea16171110,83
41.Vrancea10522101,73
42.Mun. București1816521031,65

Până astăzi, 28.966 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.05.2021 (10:00) – 09.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (26 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.488. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI.

0 Comments

No Comment.