Numărul cazurilor noi de COVID-19 rămâne peste 7.000. La ATI sunt 1.067 de bolnavi în stare gravă

În ultimele 24 de ore au fost 7.095 de cazuri noi de COVID-19, cel mai mare număr de cazuri zilnice din acest an. Creștere față de ziua anterioară este de câteva zeci de cazuri. Alte 113 decese au fost raportate, în timp ce la ATI sunt internați 1.067 de pacienți cu COVID-19.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.095 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22326741,54
2.Arad254231531,94
3.Argeș287461091,11
4.Bacău283971091,59
5.Bihor307651661,26
6.Bistrița-Năsăud138261002,93
7.Botoșani157471062,09
8.Brașov455831721,48
9.Brăila13972751,01
10.Buzău13446980,97
11.Caraș-Severin12541891,68
12.Călărași11239651,84
13.Cluj620283292,91
14.Constanța464512262,28
15.Covasna8854520,68
16.Dâmbovița23677831,08
17.Dolj294592922,41
18.Galați29475971,55
19.Giurgiu12048782,03
20.Gorj9957611,20
21.Harghita8729410,73
22.Hunedoara241701281,38
23.Ialomița11613701,51
24.Iași458642921,72
25.Ilfov489113273,98
26.Maramureș229991582,89
27.Mehedinți9188751,69
28.Mureș25056820,98
29.Neamț206761491,42
30.Olt160911941,97
31.Prahova382292491,86
32.Satu Mare154111223,51
33.Sălaj11755761,89
34.Sibiu280261181,76
35.Suceava273891782,10
36.Teleorman153111052,36
37.Timiș597074923,61
38.Tulcea8880330,89
39.Vaslui176531301,78
40.Vâlcea17345601,35
41.Vrancea11612801,31
42.Mun. București1973459613,65
43.Din străinătate**144023 
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

5621*

418 
 TOTAL1.172.9817.095 

Până astăzi, 35.964 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.09.2021 (10:00) – 23.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 113 decese (58 bărbați și 55 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București. Unul dintre decese este al unui pacient infectat în străinătate și raportat de DSP Călărași.

Dintre cele 113 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 la categoria de vârstă peste 80 ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.078. Dintre acestea, 1.067 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 244 sunt minori, 228 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.463.782 de teste RT-PCR și 2.983.812 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.764 de teste RT-PCR (10.872 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.982 la cerere) și 31.953 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.795 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.106 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.945 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 231 de persoane.


Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

0 Comments

No Comment.