POLI CRAIOVA 03 resize

Nici în meciul de miercuri cu albii din Bănie băieţii lui Petre Grigoraş nu au arătat că îşi doresc cu adevărat să se menţină în elita fotbalului românesc.

ACS Poli a fost condusă cu 1-0, a întors rezultatul în favoarea ei, 2-1, dar avantajul luat pe tabelă a durat doar un minut. Şi putea fi mai rău, oltenii jucându-se apoi cu ocaziile la poarta lui Smaranda, revenit între buturile echipei timişorene.

Prima repriză a fost săracă în faze periculoase şi s-a încheiat cum nu se poate mai rău pentru gazde. În minutul 42, mingea degajată de Cânu l-a lovit pe Nuno Rocha şi a depăşit linia porţii cu toată opoziţia lui Torres, care nu a făcut altceva decât să… se asigure că va fi gol. Cânu greşise şi la pasa pentru Ivan, cel care a centrat de pe stânga.

A doua jumătate a întâlnirii a fost mult mai animată. S-a marcat de trei ori, puţinii spectatori prezenţi în tribunele stadionului „Dan Păltinişanu” asistând şi la câteva ratări imense.

Goga a punctat, în minutul 47, dintr-un penalty obţinut pentru un henţ la Iliev, în urma centrării lui Rajcomar.

D. Popescu a făcut apoi 2-1 pentru ACS Poli cu un şut de la aproximativ 20 de metri, mingea lovind bara din stânga înainte să scuture plasa (min. 52).

Dar Craiova a egalat peste doar un minut, prin Băluţă, dintre doi adversari, ajungând înaintea lui Smaranda la întâlnirea cu mingea, după o centrare de pe partea stângă.

Remiza de miercuri nu le ajută pe cele două formaţii. Timişoara putea s-o egaleze la puncte pe FC Voluntari, apropiindu-se în urma acestui rezultat la două lungimi de ocupanta locului care duce la baraj, în timp ce oltenii, în căutarea primei poziţii în play-out, care asigură un loc în Europa League, rămân după etapa a zecea la două puncte de îndeplinirea obiectivului, având bătălia lor cu CSMS Iaşi.

ACS Poli Timişoara: Smaranda – Melinte, Cânu, Torres, D. Popescu – Bărbuţ (Pisas ’57), Jenkins (Croitoru ’80), Hernandez, Goga – Elek, Rajcomar (Zicu ’69). Antrenor: Petre Grigoraş.

„Avem probleme fizice, cedăm fizic după minutul 60, pentru că nu am făcut o pregătire bună în Antalya, unde au fost doar 13 jucători şi unde evoluam în amicale aceiaşi oameni tot la două zile. Partea financiară este o motivaţie, Voluntari şi Chiajna sunt cu banii la zi, iar noi avem restanţe, dar nu din cauza asta n-am reuşit să câştigăm meciul cu Craiova. Sperăm să o scoatem la capăt, suntem la două puncte în urma celor din Voluntari, avem şi meci direct cu ei, dar şi o partidă la Ploieşti, unde vrem să spargem gheaţa în deplasare. Se poate întâmpla orice, ne-am bucura să mergem la baraj”, a spus la final, pentru Digi Sport, fundaşul Daniel Popescu.

POLI CRAIOVA 01_resize POLI CRAIOVA 04_resize POLI CRAIOVA 05_resize POLI CRAIOVA 11_resize POLI CRAIOVA 10_resize POLI CRAIOVA 09_resize POLI CRAIOVA 08_resize POLI CRAIOVA 07_resize POLI CRAIOVA 06_resize POLI CRAIOVA 02_resize

One thought on “Nici la bal, nici la spital >> ACS Poli Timişoara – CSU Craiova 2-2 (0-1) – GALERIE FOTO