Natalia Semeniciuc, de la LPS Banatul Timişoara, a devenit campioană europeană!

Pugilista Natalia Semeniciuc, elevă în clasa a IX-a B la Liceul cu Program Sportiv „Banatul” din Timişoara, a devenit campioană europeană de junioare.

În finala categoriei de 52 kg, la Campionatele Europene de box pentru juniori de la Sarajevo (Bosnia-Herţegovina), Naty a învins-o la puncte, după un meci spectaculos, pe Ksenia Andreeva, din Rusia, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Box.

O altă româncă, Mirela Elisa Cojocaru, a obţinut medalia de bronz, după ce a fost învinsă de rusoaica Bella Zueva în finala cat. 57 kg.

Cinci medalii de bronz au fost câştigate de Maria Ioana Bodeştean (cat. 80 kg), Nicoleta Livia Joiţa (cat. +80 kg), Darius Sorin Stegari (cat. 63 kg), Andrei Robert Iofciu (cat. 74 kg) şi Denis Cristian Cucu (cat. +80 kg).

România a termit pe locul 5 în clasamentul pe naţiuni, depăşită doar de Rusia, Armenia, Irlanda şi Anglia.

CITEŞTE ŞI: Două gimnaste din vestul țării, în lotul României pentru Jocurile Olimpice

Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.