Luptătorii timişoreni, din nou la înălţime!

Luptătorii timişoreni, din nou la înălţime! Cei mai buni luptători români U15 şi U20 s-au întrecut, recent, la Campionatul Naţional rezervat categoriilor de vârstă menţionate. Competiţia s-a desfăşurat la Târgu Mureş, reunind la start şi sportivi de la cluburile CSM Timişoara şi CSŞ 1 Timişoara.

La stilurile lupte libere şi lupte feminine, elevii antrenorilor Sorin Mark şi Petru Brânduşan au obţinut următoarele rezultate: Claudiu Gruici – locul 1 (categ. 75 kg – U15), Alina Maci – locul 2 (categ. 33 kg – U15), Bianca Rusu – locul 2 (categ. 58 kg – U15), Adrian Aradian – locul 2 (categ. 68 kg – U15), Diana Şeder – locul 2 (categ. 55 kg – U20), Andreea Bodea – locul 3 (categ. 59 kg – U20), Bogdan Rusu – locul 3 (categ. 79 kg – U20), Vlad Gruici – locul 5 (categ. 57 kg – U15), Bianca Aslău – locul 5 (categ. 62 kg – U20). Au mai participat Mădălin Oanea (categ. 62 kg – U15), Cristina Fedor (categ. 54 kg – U15) şi Natalia Pantiş (categ. 54 kg – U15).

„Sunt rezultate bune, chiar mai bune decât ne aşteptam. La unii sportivi se putea şi mai bine de atât, dar la competiţii nu iese tot timpul aşa cum ne dorim”, ne-a declarat antrenorul Sorin Mark.

La lupte greco-romane, titratul sportiv Patrick Gordan a cucerit un nou titlu de campion naţional, al patrulea din carieră, acum la categoria 87 de kilograme – U20. Reuşita sa este cu atât mai notabilă cu cât el l-a învins în finală pe Gabriel Stan, din Piatra Neamţ, un alt component important al lotului de juniori al României. Pe plan intern, Gordan are în palmares şi patru clasări pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Cupa României. Principalele sale repere de performanţă sunt la nivel continental. El este vicecampion european în 2022 şi medaliat cu bronz la aceeaşi competiţie a juniorilor în acest an.

La naţionalul de la Târgu Mureş, Andrei Paleu, colegul său de la CSŞ 1 Timişoara, a ocupat locul al treilea la categoria 77 de kilograme – U20. El reuşise aceeaşi clasare la Cupa României. Paleu este cadet, categorie de vârstă unde deţine titlul de campion naţional.

Tot de la CSŞ 1 Timişoara, Angelo Pop şi Mario Pop au luptat în finalele mici ale categoriei 85 de kilograme – U15, pierzându-le şi încheind competiţia pe locul al cincilea.

„Sunt mulţumit, este foarte bine pentru noi! Patrick Gordan a câştigat finala cu Gabriel Stan, campion european de cadeţi, cu 8-0. A fost un meci frumos”, ne-a spus şi Sebastian Gavrilă, antrenorul luptătorilor de la CSŞ 1 Timişoara. De pregătirea acestora se ocupă şi Carol Both.

CITEŞTE ŞI: Succes răsunător pentru România la Campionatul European de tir cu arcul