Locuinţe ieftine într-o localitate din Banat

resita 3

Municipiul Reşiţa este unul dintre reşedinţele de judeţ cu cele mai scăzute preţuri ale imobiliarelor.

Ca o comparaţie, faţă de Timişoara, Reşiţa nu se apropie nici măcar la jumătate din punct de vedere al valorii de piaţă privind locuinţele.

CITEȘTE ȘI: Dramă uriașă: Lavinia, inginer la o multinațională, a făcut infarct la numai 34 de ani

Preţul este în scădere şi pentru că locuinţele se vând greu, iar oraşul nu mai constituie de multă vreme o atracţie.

Aşa se face că o garsonieră se vinde chiar şi cu 10.000 de euro, cele mai spaţioase fiind cotate pe la 14.000 -15.000 de euro.

CITEȘTE ȘI: EXCLUSIV! Funcționara cu apartament în Tenerife a mai distrus ceva ce mergea bine

Un apartament cu două camere se vinde cu sume cuprinse între 18.000-25.000 de euro, în timp ce unul cu trei camere nu trece de de 40.000 de euro, chiar dacă este situat în centrul municipiului.

CITEȘTE ȘI: La 7 ani a plecat spre cimitir cu un om al străzii. Tatăl i-a reclamat lipsa după câteva zile

Lipsa locurilor de muncă şi migrarea populaţiei în străinătate sau în alte oraşe (Timişoara, în special) au făcut ca imobiliarele să nu mai fie o tentaţie în Reşiţa, cu toate că există imobile arătoase şi confortabile.

La fel se întâmplă şi în cazul spaţiilor destinate închirierii, care trebuie să aştepte timp îndelungat pentru a se găsi persoane interesate.


Opiniile exprimate în articolele publicate pe RENASTEREA.RO aparţin în exclusivitate autorilor! Comentariul dumneavoastră va fi publicat după ce va fi analizat de către un moderator.

DISCLAIMER

Atenţie! Postaţi pe propria răspundere!
Înainte de a posta, citiţi aici regulamentul: Termeni legali şi condiţii.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *