Liderul, o nucă prea tare >> SCM Politehnica Timişoara – AHC Dobrogea Sud Constanţa 27-30

Pero Milosevic handbal

SCM Politehnica Timişoara a fost învinsă pe teren propriu, scor 27-30 (15-12), în această seară, de liderul AHC Dobrogea Sud Constanţa, într-o partidă contând pentru etapa a 19-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Apărările celor două echipe au funcţionat bine, iar echilibrul s-a menţinut până aproape de pauză, când alb-violeţii au reuşit câteva intercepţii şi s-au distanţat la patru lungimi (min. 29).

La reluare, oaspeţii au recuperat pasivul de goluri, cele două formaţii mergând cap la cap până înainte de final, când poliştii Filip Marjanovici şi Marius Sadoveac au ratat două aruncări de la şapte metri.

Trupa de la malul mării a profitat şi s-a dus la rândul ei la patru lungimi. Bănăţenii au redus diferenţa la trei goluri în ultimul minut de joc prin internaţionalul sârb Milos Orbovici: 27-30.

Marcatorii grupării SCM Politehnica Timişoara au fost marcate de Marius Sadoveac (6), Filip Marjanovici (6), Milos Orbovici (4), Milos Dragas (3), Cristian Fenici (3), Vuk Milosevici (2), Antonio Pribanici (2) şi Flavius Câmpan (1).

Misiune imposibilă pentru „studente”

Tot astăzi a fost stabilit, prin tragere la sorţi, programul meciurilor din optimile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Divizionara secundă CSU Universitatea de Vest Timişoara va da piept într-o singură manşă cu CSM Bucureşti, campioană naţională şi fostă deţinătoare a Ligii Campionilor!

Partida va fi programată la mijlocul lunii martie şi se va disputa în oraşul de pe Bega.

Celelalte dueluri din faza menţionată sunt FC Argeş – SCM Râmnicu Vâlcea, CSA Steaua Bucureşti – CSM Galaţi, AHCM Slobozia – Dunărea Brăila, HC Zalău – SCM Gloria Buzău, CSM Târgu Mureş – CSU Cluj-Napoca, Rapid Bucureşti – Gloria Bistriţa şi Dinamo Bucureşti – CS Măgura Cisnădie.